کلینیک لادن

shape
ماندگاری بوتاکس چقدر است؟ عوامل موثر بر آن چیست؟ - کلینیک لادن مرکز زیبایی لادن

بوتاکس یکی از پرطرفدارترین روش‌های درمانی است. با بوتاکس می‎توانید چین‌ و چروک‌های صورت را رفع کنید و شادابی و جوانی را به پوست خود هدیه دهید. علاوه بر آن، تزریق بوتاکس برای رفع مشکلات دیگری چون میگرن، تعریق بیش از حد، لبخند لثه‌ای، درمان اسکار یا غیر قرینه بودن صورت نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. بوتاکس حاوی سم بوتولینوم است که در منطقه موردنظر تزریق می‌شود و فرد را به نتیجه دلخواه خود می‌رساند. تزریق بوتاکس درد ندارد و شخص پس از انجام آن می‌تواند بلافاصله به سر کار و زندگی خود برگردد. نکته‌ای که در مورد بوتاکس وجود دارد، زمان ماندگاری آن است. ماندگاری بوتاکس از 2 تا 6 ماه طول می‌کشد و این زمان به عوامل متعددی بستگی دارد. در این مقاله عوامل موثر بر ماندگاری بوتاکس را معرفی کرده و اطلاعات مفیدی در این مورد در اختیارتان قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید. ماندگاری بوتاکس چه مدت است؟


ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

افرادی که برای اولین بار قصد تزریق بوتاکس را دارند، در مورد آن خوب تحقیق می‌کنند و جوانب کار را می‌سنجند. یکی از مهم‌ترین سوالاتی که در ذهن این افراد ایجاد می‌شود این است که ماندگاری بوتاکس چقدر است و هر چند وقت یک بار نیاز به تزریق مجدد دارد؟ در جواب این سوال باید بگوییم، میزان ماندگاری بوتاکس به عوامل متعددی بستگی دارد. اگر برای جوانسازی و از بین بردن چین‌وچروک صورت کار بوتاکس را انجام می‌دهید، ماندگاری بوتاکس از 2 تا 6 ماه متفاوت است. اگر برای اولین بار است که از بوتاکس استفاده می‌کنید، نباید انتظار زیادی از آن داشته باشید. بوتاکس هرچه بیشتر تکرار شود، ماندگاری بیشتری نیز دارد. برای این‌که با این مسئله به خوبی آشنا شوید، باید اطلاعاتی در مورد بوتاکس و کاری که در زیر پوست شما انجام می‌دهد داشته باشید.

همچنین بخوانید: تزریق بوتاکس لب

بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک نام تجاری است که از بوتولینوم توکسین (Botulinum Toxin) گرفته شده است. بوتولینوم توکسین اولین سمی بود که برای رفع‌ چین‌وچروک پوست ساخته شد. محققین این سم را از نوعی باکتری با نام توکسین کلستریدیوم بوتولونیوم ساختند. این باکتری در غذاهای کنسروی که تاریخ مصرفشان تمام شده است، وجود دارد. اگر ناآگاهانه این کنسروها را مصرف کنید، دچار مسمومیت شدید غذایی می‌شوید. اما تزریق این سم نه تنها خطری برای انسان ندارد، بلکه شادابی و جوانی را نیز برای او به ارمغان می‌آورد. قبل از تزریق بوتاکس باید بدانید که این کار را با چه هدفی انجام می‌دهید و چه انتظاری از آن دارید. بر اساس تحقیقات انجام شده، بوتاکس برای از بین بردن خطوط اخم در ناحیه پیشانی و اطراف چشم مورد استفاده قرار می‌گیرد و چین‌وچروک‌های ناشی از تابش نور خورشید یا افزایش سن را از بین نمی‌برد. برای این‌که این نکته را بهتر درک کنید، چند دقیقه‌ای جلوی آینه بایستید و به صورتتان نگاه کنید. اگر در دور چشم یا قسمت پیشانی چروکی می‌بینید، به این معنی است که چین‌وچروک صورت شما شدید است و با بوتاکس به طور کامل از بین نمی‌رود. در این صورت اگر بخواهید تزریق بوتاکس را انجام دهید، 70 تا 80 درصد از این تزریق نتیجه می‎گیرید. مجددا خود را در آینه ببینید و این بار کمی اخم کنید. اگر قبل از اخم چین‌وچروک ندارید، اما پس از آن متوجه چروک‌هایی در قسمت پیشانی یا دور چشم می‌شوید، می‌توانید با بوتاکس این خطوط را 100 درصد از بین ببرید. در واقع این چروک‌ها خطوطی هستند که در اثر انقباض عضلات صورت ایجاد می‌‌شوند. تزریق بوتاکس عضلات مربوطه را فلج کرده یا عملکردشان را تضعیف می‌کند و از این طریق از منقبض شدنشان جلوگیری می‌کند. در نتیجه در صورت اخم، چین‌وچروکی بر روی صورت مشاهده نمی‌شود. تزریق بوتاکس بین 10 تا 20 دقیقه طول می‌کشد و نتیجه آن نیز 3 تا 7 روز بعد خود را نشان می‌دهد. پس از حدود 3 تا 4 ماه عضلات عملکرد خود را بازیابی کرده و خطوط روی صورت دوباره برمی‌گردند. اگر قصد دارید این چین‎وچروک را حذف نمایید، باید تزریق بوتاکس را مجددا انجام دهید. در واقع می‌توان گفت به طور متوسط هر 4 ماه یک بار باید کار تزریق را انجام دهید تا نتیجه موردنظر را دریافت کنید. البته پس از هربار تزریق شدت چین‌وچروک کاهش می‎یابد و مدت زمان ماندگاری آن نیز بیشتر می‌شود. ماندگاری بوتاکسهمچنین بخوانید: بعد بوتاکس چطوری بخوابیم؟ نحوه صحیح خوابیدن

عوامل موثر بر ماندگاری بوتاکس

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، ماندگاری بوتاکس به عوامل متعددی بستگی دارد و معمولا از 3 تا 6 ماه متغیر است. در برخی موارد این زمان افزایش می‌یابد و به 6 تا 12 ماه نیز می‌رسد. حال سوال این‌جاست، چه عواملی باعث ماندگاری بیشتر بوتاکس می‌شود یا میزان آن را کاهش می‌دهد. برخی از عوامل درونی هستند و به متابولیسم بدن افراد بستگی دارند و برخی دیگر نیز با مراقبت‌های پس از بوتاکس در ارتباط هستند. مهم‌ترین عوامل موثر بر ماندگاری بوتاکس عبارتند از:

متابولیسم بدن

متابولیسم بدن در میزان تأثیرگذاری بوتاکس و ماندگاری آن نقش بسیار مهمی دارد. زمان پردازش بوتاکس در بدن هر فرد متفاوت است و این اختلاف باعث تفاوت زمان میزان ماندگاری بوتاکس می‌گردد.

جنس پوست و عضلات بدن

یکی از مهم‌ترین مواردی که در ماندگاری بوتاکس تأثیرگذار است، جنس پوست و ماهیچه‌ی فرد می‌باشد. اگر پوست یا عضلات فرد ضخیم باشد، میزان اثرگذاری بوتاکس کمتر بوده و در نهایت ماندگاری آن نیز کاهش می‎یابد. در این موارد بهتر است از روش‌های دیگر به جای تزریق بوتاکس استفاده شود.

اندازه و عمق چین‌ و چروک

هرچه خطوط چین‌وچروک ظریف‌تر باشد، نتیجه بوتاکس بهتر و ماندگارتر خواهد بود. پزشک عمق این چین‌وچروک‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد و میزان بوتاکس را تعیین می‌کند.

نوع تغذیه

تغذیه تأثیر مستقیم بر جسم فرد و سلامت او دارد. هرچه تغذیه سالم‌تر باشد، میزان ماندگاری بوتاکس نیز بیشتر می‌شود.

سبک زندگی و فعالیت‌ها

از دیگر عوامل تأثیرگذار بر روی ماندگاری بوتاکس می‌توان به فعالیت‌های روزمره فرد اشاره کرد. انجام ورزش‌های سنگین از جمله مواردی است که باعث کاهش ماندگاری بوتاکس می‌شود و اثر آن را از بین می‌برد. در کل می‌توان گفت افرادی که سوخت‌وساز بدنشان بالا باشد، ماندگاری بوتاکس در آن‌ها کمتر است.

بیماری

افرادی که دارای بیماری‌هایی چون کم‌کاری و پرکاری تیروئید، مشکلات کبدی، بیماری‌های خودایمنی پوست، بیماری‌های التهابی و بیماری‌های مربوط به انتقال‌دهنده‌های عصبی هستند، ماندگاری بوتاکس در آن‌ها کمتر است. در واقع مصرف برخی داروها بر روی ماندگاری بوتاکس تأثیر داشته و میزان آن را کاهش می‌دهد.

برند بوتاکس

برندهای مختلفی از بوتاکس در بازار موجود است و میزان ماندگاری‌ آن‌ها نیز باهم فرق دارد.

تازگی بوتاکس

بوتاکس یک پودر منجمد است که قبل از تزریق با محلول نمکی رقیق می‌شود. بوتاکس تا 24 ساعت پس از رقیق شدن باید مورد استفاده قرار گیرد. در غیر این صورت تازگی خود را از دست می‌دهد و میزان ماندگاری آن کاهش می‌یابد.

غلظت بوتاکس

همان‌طور که گفتیم، بوتاکس با یک محلول نمکی ترکیب می‌شود تا قابل استفاده باشد. نسبت ترکیب این دو بسیار مهم است. اگر میزان محلول نمکی زیاد باشد، بوتاکس بیش از حد رقیق شده و به مناطق اطراف محل تزریق انتشار پیدا می‌کند. در نتیجه ناحیه هدف، تزریق کامل را دریافت نکرده و به نتیجه موردنظر نمی‌رسد.

مهارت و دقت تزریق‌ کننده

توصیه می‌شود تزریق بوتاکس را در مراکز معتبر و تحت نظر افراد متخصص انجام دهید. مهارت و دقت فرد در تزریق بوتاکس تأثیر زیادی بر روی ماندگاری آن دارد. بوتاکس باید در جای درست و مناسب خود تزریق شود تا بهترین نتیجه را داشته باشد.

استرس و تنش‌ های روانی

استرس و تنش‌های روانی از جمله مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار بر روی ماندگاری بوتاکس است. اگر ماندگاری بیشتری می‌خواهید باید از لحاظ روحی آرامش داشته باشید.

استعمال دخانیات

سیگار علاوه بر تمام مضراتی که دارد، به پوست شما نیز آسیب می‏رساند و میزان تأثیرگذاری بوتاکس را کاهش می‏دهد. در نتیجه می‌توان گفت میزان ماندگاری بوتاکس در افراد سیگاری کمتر از دیگر افراد است.

نور خورشید

اشعه‌های خورشید برای پوست بسیار مضر هستند. این اشعه‌ها بر روی بوتاکس نیز تأثیر داشته و ماندگاری آن را کاهش می‌دهند. بنابراین، اگر در معرض نور خورشید قرار دارید، حتما از عینک و کلاه آفتابی استفاده کنید و از پوست خود مراقبت نمایید.

راهکارهای مفید برای افزایش ماندگاری بوتاکس

بوتاکس یک روش درمانی موقت و غیر دائمی است، اما راهکارهایی وجود دارد که می‌تواند میزان ماندگاری بوتاکس را طولانی‌تر کند. این راهکارها عبارتند از:

کرم رتینوئید

یکی از راهکارهای مفید برای ماندگاری بیشتر بوتاکس، ترکیب آن با کرم رتینوئید است. این ترکیب اثربخشی بیشتری دارد و فاصله میان تزریق‌ها را افزایش می‌دهد. می‌توانید از این کرم به صورت موضعی بر روی پوست خود نیز استفاده کنید.

مصرف مکمل‌ های زینک

مواد استفاده شده در بوتاکس حاوی آنزیم‌های وابسته به روی هستند. با توجه به این موضوع، مصرف مکمل‌های زینک اثر بوتاکس را بیشتر کرده و میزان ماندگاری آن را نیز افزایش می‌دهد. بر اساس تحقیقات انجام شده افرادی که 3 تا 4 روز قبل از تزریق بوتاکس از مکمل‌های زینک استفاده کرده‌اند، ماندگاری بوتاکس در آن‌ها طولانی‎تر بوده است.

تزریق منظم بوتاکس

از دیگر کارهایی که می‌توانید برای ماندگاری طولانی‌تر بوتاکس انجام دهید، تزریق منظم بوتاکس است. اگر بوتاکس به طور منظم در چندین مرحله تزریق شود، میزان اثربخشی بیشتری داشته و ماندگاری آن نیز افزایش می‌یابد. پیشنهاد می‌شود به مدت دو سال هر 4 ماه یک بار تزریق بوتاکس را انجام دهید تا زمان ماندگاری طولانی‏‎تر داشته باشید. تزریق بوتاکسمراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

مانگاری بوتاکس و تأثیرگذاری آن تا حدی به مراقبت‌های قبل و پس از تزریق بوتاکس نیز بستگی دارد. اگر می‌خواهید بهترین نتیجه را از تزریق بوتاکس دریافت کنید، توصیه‌های پزشک را جدی بگیرید و نکات زیر را رعایت کنید:

 • دو هفته قبل از تزریق بوتاکس مصرف آسپرین و داروهای ضدالتهاب را قطع کنید. اگر با تجویز پزشک دارو مصرف می‌کنید، حتما تحت نظر پزشک این کار را انجام دهید.
 • تا 4 ساعت پس از تزریق بوتاکس دراز نکشید و سرتان را رو به جلو خم نکنید. شب اول پس از تزریق یک بالش بلند زیر سر خود قرار دهید تا سرتان بالاتر از بدنتان باشد.
 • ناحیه تزریق را لمس نکنید و ماساژ ندهید. این کار باعث می‌شود تا بوتاکس در نواحی دیگر پخش شود.
 • به مدت 24 ساعت ورزش نکنید و فعالیت‌های بدنی شدید نداشته باشید.
 • به مدت 24 ساعت پس از تزریق از زدن هرگونه کرم یا لوازم آرایشی بهداشتی بر روی پوست خود خودداری کنید.
 • تا 24 ساعت پس از تزریق مصرف داروهای ضد انعقاد خون مانند آسپیرین، وارفارین و پلاویکس را تحت نظر پزشک، متوقف کنید. این داروها باعث کبودی در ناحیه تزریق می‌شوند.
 • تا یک هفته پس از تزریق از انجام کارهایی چون رنگ کردن مو، سشوار کشیدن و تتوی ابرو یا صورت خودداری کنید.
 • پس از تزریق بوتاکس حداقل به مدت 10 روز تا 2 هفته مصرف الکل را کنار بگذارید.
همچنین بخوانید: اصلاح صورت بعد از بوتاکس چگونه است؟

چه افرادی مجاز به تزریق بوتاکس نیستند

تزریق بوتاکس نیز مانند هر درمان دیگری محدودیت‌هایی دارد. این محدودیت‌ها شامل افراد زیر می‌باشد:

 • بانوان باردار یا شیرده نباید تزریق بوتاکس را انجام دهند.
 • افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مجاز به تزریق بوتاکس نیستند.
 • تزریق بوتاکس برای افرادی که دارای ویروس تبخال هستند، ممنوع است. این افراد باید تا پایان بیرون رفتن این ویروس از بدنشان منتظر بمانند و پس از آن می‌توانند این کار را انجام دهند.
 • افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند، برای تزریق بوتاکس محدودیت دارند. این افراد باید داروی خود را 2 هفته قبل از انجام تزریق و تا 48 ساعت پس از آن قطع کنند. این کار باید تحت نظر پزشک و با صلاح‌دید او انجام شود، در غیر این صورت ممکن است باعث به خطر انداختن سلامتی بیمار شود.

کلام آخر

در این مقاله در مورد میزان ماندگاری بوتاکس صحبت کردیم و عوامل مؤثر را نیز معرفی نمودیم. همان‌طور که مشاهده کردید­، میزان ماندگاری بوتاکس به عوامل متعددی بستگی دارد. برند بوتاکس، تازگی و میزان غلظت آن از جمله مهم‌ترین مواردی هستند که باید به آن توجه داشته باشید. از دیگر موارد تأثیرگذار در ماندگاری بوتاکس، نوع پوست و عضلات صورت می‌باشد. شناخت این عضلات نیاز به دانش و تجربه دارد و باید با دقت و به درستی انجام شود. با توجه به این موارد، برای این‌که بهترین نتیجه را از تزریق خود دریافت کنید، توصیه می‌کنیم برای تزریق به مراکز معتبر مراجعه کنید و این کار را تحت نظر یک متخصص حرفه‌ای انجام دهید. پس از تزریق به نکات توصیه شده توسط پزشک عمل کنید تا بالاترین میزان ماندگاری را داشته باشید. 

دیدگاه کاربران
تماس و مشاوره رایگان
09331721326