بررسی قیمت لیزر مو های زائد و عوارض آن

لیزر موهای زائد همواره یکی از دغدغه های اصلی افراد در زمینه رسیدگی به زیبایی و افزایش سطح بهداشت فردی بوده و هست. انواع روش های لیزر موهای زائد به صورت دائم و موقت وجود دارند، لیزر موهای زائد یکی از بهترین و پر طرفدار ترین روش های حذف این موهاست.

لیزر از روش های متداولی است که از آن برای حذف موهای زائد قسمت های مختلف بدن استفاده می شود. لیزر یک پرتو نوری است که ویژگی های فیزیکی خاصی داشته و بسیار پر انرژی می باشد.

لیزر یا پرتو حذف موهای زائد طوری طراحی شده است که وقتی پوست محل مورد نظر در معرض آن قرار داده می شود با نفوذ در پوست باعث داغ شدن پیاز مو و آسیب دیدن فولیکول آن می شود. فولیکول های مو ریشه یا بخش ارگانیک مو محسوب می شوند که مو را تغذیه می نمایند.

نتیجه لیزر موهای زائد با توجه به دستگاه هایی که برای انجام آن مورد استفاده قرار می گیرند متفاوت است. هیچ روش قاطعی برای درمان کامل و دائمی موهای زائد در حال حاضر وجود ندارد. ولی لیزر موثرترین و دائمی ترین این روش است. پس از لیزر در صورت رشد مو، تعداد موها نسبت به مقدار اولیه کمتر و جنس مو نیز به حالت کرکی و نرم تبدیل می گردد.

هرگاه فولیکول مو آسیب ببیند قطعا رشد و نمو مو دچار اختلال شده و مو خود بخود ریزش می کند. برای لیزر موهای زائد باید به این نکته توجه داشت که گرمای لیزر طوری طراحی شده است که هرچند باعث آسیب دیدن و از کار افتادن فولیکول مو می شود اما این آسیب تقریبا انتخابی و محدود است و بطور هم زمان آسیبی به پوست و بافت های مجاور فولیکول مو وارد نمی کند.

 البته در موارد محدود ممکن است که در اثر خطای اپراتور دستگاه ایجاد کننده پرتو نوری یا اختلال دستگاه، پوست دچار آسیب دیدگی شود. میزان درد انجام لیزر با توجه به آستانه تحمل افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد.

معمولاً لیزر نواحی پایین صورت، نواحی جلو گوش و پشت لب دردی ندارد. اما لیزر جاهای دیگر بدن مثل پیشانی در بار اول  ممکن است کمی دردناک باشد ولی در دفعات بعدی درد آن کاهش پیدا می کند. البته کسانی که پوست حساسی داشته باشند می توانند برای کاهش درد از کرم‌های بی حس کننده یا داروهای ضد درد استفاده نمایند.

 استفاده از لیزر سالهاست که به عنوان یک روش درمانی مورد تائید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است و در کل بیشترین اثر لیزر موهای زائد در کاهش تعداد موهای زائد، کاهش سرعت رشد، نازک شدن موها، کمرنگ شدن موها می باشد. در ادامه به معرفی انواع روش های لیزر موهای زائد و انواع دستگاه لیزر موهای زائد می پردازیم.

لیزر مو های زائد

 

برای رزرو وقت لیزر موهای زائد
با ما تماس بگیرید

  مقاله رو گوش کن

  روند لیزر موهای زائد با استفاده از لیزر چگونه است؟

  لیزر باعث کاهش دائمی موهای زائد می شود. لیزر موهای زائد اگر به شکل درست و اصولی انجام شود می تواند باعث کاهش دائمی بین 70 تا 90 درصد موهای زائد گردد. پس می توان اینگونه گفت که لیزر باعث کاهش دائمی موهای زائد می شود نه حذف دائمی آن ها چون در یک دوره درمانی مشخص انجام چنین کاری تقریبا غیر ممکن و محال است.

   وسعت محدوده و قسمتی از بدن که قرار است لیزر شده و موهای زائد آن حذف شود یا کاهش پیدا کند چه کوچک باشد چه بزرگ می بایست یک دوره درمان مشخص را طی نماید.

  این دوره درمان ممکن است با توجه به شرایط متفاوت باشد اما زمان استاندارد و پذیرفته شده برای لیزر موهای زائد یک دوره زمانی 4 تا 6 جلسه ای است که ممکن است حدود 4 تا 6 هفته طول بکشد.

  فازهای رویش مو

  موها رشته‌ های طویلی هستند، متشکل از سلولهای شاخی شده که از سطح پوست بدن بیرون آمده‌اند و اندازه آنها از نظر طول و قطر بسیار متغیر است. هر مو دارای یک قسمت بیرون از پوست به نام ساقه مو و یک قسمت درون پوستی به نام ریشه مو می‌باشد که هر دو قسمت ساختمان یکسانی دارند. مو از ساختمانی لوله‌ای شکل و مشتق از اپیدرم به نام فولیکول بوجود می‌آید.

  فولیکول مو (Hair Follicle)

  فولیکول مو ساختمانی لوله‌ای است که از سطح اپیدرم شروع و انتهای عمقی آن در هیپودرم قرار می‌گیرد. انتهای عمقی فولیکول متسع شده و پیاز مو را بوجود می‌آورد.

  چرخه رشد مو

  موهای بدن انسان دارای دوره‌های رشد و استراحت بوده و بعد از مدت معینی می‌ریزند. در چرخه رشد موها سه مرحله آناژن، کاتاژن و تلوژن قابل تشخیص می‌باشد.
  آناژن: دوره رشد موها می‌باشد و این دوره در موهای سر 2 تا 6 سال و در موهای سایر نقاط بدن 1 تا 6 ماه می‌باشد. در هر زمان، بطور متوسط 85 درصد موها در مرحله آناژن هستند

  .(بالاترین جذب انرژی لیزر در این مرحله وجود دارد چون بیشترین تیرگی و ضخامت مو در این مرحله می باشد که موجب بالاترین اثر تخریبی لیزر بر روی موی زائد هم می شود)
  کاتاژن: دوره توقف رشد مو می باشد و دوره کوتاهی است که طی آن تقسیم سلولهای ماتریکسی متوقف و فولیکول مو از ناحیه پاپیلا جدا می‌شود( جذبی از انرژی لیزر در این مرحله وجود ندارد.)
  تلوژن: دوره خفتگی یا استراحت رشد مو است و حدود چهار تا شش ماه طول می‌کشد و در این دوره همه فعالیتهای سلولی متوقف می‌گردد و موی مرده که همراه فولیکول دژنره شده‌اش موی چماقی نیز نامیده می‌شود.

  ضمن شست و شو و یا در اثر فشار ناشی از رشد موی جدید می‌افتد. روزانه بطور متوسط 50 تا 100 تار مو می‌ریزد و توسط موهای جدید جایگزین می‌شود. اگر ریزش موها زیاد باشد منجر به طاسی می‌گردد. در مورد تجدید موهای ریخته شده عقیده بر این است که فولیکول جدید از سلولهای زایای غلاف بیرونی حاصل و در محل موی ریخته شده رشد می‌کند. موهای ظریفی که در مرحله جنینی ظاهر می‌شوند موهای لانگو Lango ، موهای ریزی که پس از بلوغ ظاهر می‌شوند موهای کرکی و موهای معمولی، موهای نهایی نیر نامیده می‌شوند. (جذبی از انرژی لیزر در این مرحله وجود ندارد.)

  انواع طول موج های لیزر

  ليزر، نوري تك رنگ و تك طول موج است. در ليزر موهاي زائد عمدتا نور ليزر در رنگ دانه ملانيني كه در موها به وفور يافت مي شود، جذب شده و سبب تخريب سلول هاي سازنده مو مي شود و به همين دليل است كه هرقدر مو ضخيم تر و مشكي ترباشد، ملانين بيشتري دارد که نور ليزر را بهتر جذب كرده و راحت تر از بين مي رود.

   در عين حال چون ملانين در خود پوست هم وجود دارد هرچه مقدار آن كمتر باشد، يعني بيمار سفيدتر باشد، انرژي كمتري در پوست جذب شده و احتمال سوختگي ناشي از ليزر مو كمتر مي شود.

  انواع ليزر موهاي زائد

  بسته به نوع دستگاه، نوع پوست، نژاد افراد و ميزان بودجه و امکانات هر فرد مي توان از انواع مختلف ليزر موهاي زايد جهت از بين بردن موهاي زائد بدن بهره جست. هر چه موها تيره تر و ضخيم تر و نيز پوست روشن تر باشد، تاثير ليزر بيشتر است. اکثر ليزرها بر موهاي بور و کمرنگ تاثير کمي دارند و حدوداً ميتوانند 30 تا 40 درصد اين موها را کاهش دهند. افراد با موي بلوند و روشن کانديد خوبي براي ليزر جهت کاهش موهاي ناخواسته نيستند و نياز به جلسات درماني بيشتري دارند.
  اگرچه ليزر ايمن است اما در دوران بارداري، با توجه به حساسيت افراد و مسائل قانوني متعاقب آن، بهتر است از ليزر استفاده نشود.
  اساس کار اين دستگاه ها بر دو تکنولوژي مختلف است:
  1- سيستم هاي نوري ليزري:
  اين سيستم ها شامل دستگاه هاي الکساندريت، دايود و اندی یگ است.
  2-سيستم هاي نوري لامپ هاي زنون:
  اين سيستم ها شامل دستگاه هاي ايلايت و آي پي ال است.
  سيستم هاي نوري ليزري

  لیزر مو های زائد با دستگاه الکساندرایت

  مناسب پوست های خیلی روشن تا گندمی و موهای ضخیم

  دستگاه لیزر الکساندرایت ، نوعی از  پر کاربرد ترین و بهترین دستگاه‌های  لیزر موهای زائد بدن در ایران است. مکانیزم لیزر کردن این دستگاه به این صورت است که توسط انتشار یک پرتوی نور پر انرژی از داخل یک کریستال الکساندرایت انجام می گیرد و زمانی که لیزر از درون کریستال الکساندرایت عبور می‌کند، پرتو نور با طول موج 755 نانو متر تولید می‌‌ شود.

  رنگ نور این دستگاه لیزر قرمز است و  می ‌تواند در حالت کیو سوئیچ تنظیم شود که البته این عمل سبب تولید پرتو نور های پر انرژی با پالس‌ های کوتاه می‌ شود. دارا بودن این ویژگی برای دستگاه لیزر الکساندرایت باعث تسریع در از بین رفتن موهای زائد در عمل لیزر با این دستگاه می شود.

  این طول موج دستگاه لیزر الکساندرایت مانند لیزر روبی است و عمدتاً توسط ملانین و فولیکول موها جذب می‌ شود. استفاده از دستگاه لیزر الکساندرایت برای از بین بردن موهای زائد بسیار معمول و رایج است و در بین درمان ‌های ارائه شده در بسیاری از کلینیک‌ های لیزر و زیبایی مشهود است.

  ليزر الکساندرايت از نوع ليزر هاي جامد است که داراي طول موج 755 نانومتر و در محدوده نور مرئي است. پرتو آن به رنگ قرمز است و به وسيله ملانين پوست و مو جذب مي شود.
  اين دستگاه يکي از پيشرفته ترين دستگاه هاي ليزر دنيا براي از بين بردن موهاي زائد است.

  از خصوصيات منحصر به فرد اين دستگاه قابل تنظيم بودن عرض پالس (Pulse Duration) و ميزان انرژي براي از بين بردن هر نوع مو و پوست (موهاي نازک و روشن، موهاي ضخيم و تيره) است.

  با توجه به جذب بالاي ملانين در اين طول موج (755 نانومتر)، کاربرد ويژه آن، از بين بردن موهاي زائد است. برخي از کارشناسان ليزر الکس را قدرتمند ترين و پر تأثيرترين ليزر مي دانند. به علاوه اين دستگاه قابليت تنظيم براي پوست های خیلی روشن تا گندمی را دارد اين دستگاه مجهز به سيستم خنک کننده مخصوص براي جلوگيري از سوزش است.

   لازم به ذکر است ميزان درد استفاده از اين دستگاه به طرز قابل توجهي بيشتر از موارد ديگر و به خصوص ليزرهاي آي پي ال و ايلايت است.

   در حال حاضر ليزر الکساندريت سريع ترين، موثرترين و کم خطرترين ليزر موجود در دنيا براي درمان موهاي زائد به شمار مي رود. در يک زمان بسيار کوتاه (در حد هزارم ثانيه) نور ليزر با شدت بالا به پوست مي تابد و به طور همزمان ده ها فوليکول مو را تخريب مي کند.

  اغلب موهاي تخريب شده از سطح پوست پاک مي شوند و مابقي موها در عرض 1 تا 2 هفته خود به خود ريزش پيدا مي کنند. اين ليزر براي نژاد سفيد اروپايي و ايرانيان خيلي سفيد ( تيپ هاي پوستي 1 تا 3 ) است.

   لذا اگر فرد اندکي سبزه باشد احتمال ايجاد عارضه پوستي از جمله سوختن پوست و تغيير رنگ آن به سمت ايجاد لکه هاي قهوه اي رنگ و حتي بدتر از آن بي رنگ شدن (سفيد شدن) بسيار زياد است که متاسفانه اغلب دايمي است.

  دریک جمع بندی کلی در مورد این دستگاه باید گفت: سیستم لیزر الکساندرایت مورد استفاده در دستگاه های لیزر سریعترین نوع لیزر موجود در بازار برای از بین بردن موهای زائد بدن می باشد و بهترین دستگاه دارای این سیستم، دستگاه لیزر الکساندرایت دکا نام دارد.

  بهترین نتایج توسط لیزر با دستگاه لیزر الکساندرایت یا دستگاه لیزر پوست سفید در کسانی دیده می‌ شود که پوست روشن مایل به زیتونی دارند و یا دارای پوست بسیار روشن هستند.

  همچنین بخوانید : دستگاه لیز الکس نابلکس

   

  لیزر مو های زائد با استفاده از دستگاه لیزر دایود

  مناسب پوست های روشن و سبزه و موهای ضخیم و نازک

  ليزرهاي دايود يکي از کارآمدترين منابع نوري هستند که تاکنون ساخته شده اند. به علت ساختاري مجتمع تر و سبک تر نسبت به ليزرهايي که بر پايه تحريک فلاش لامپ کار مي کنند، به جهت مقاصد کلينيکي بسيار مناسب ترند.

  ليزرهاي دايود 790 – 808 نانومترند. طول موج آنها نزديک به طول موج طيف پايين مادون قرمز است. جذب اين طول موج در ملانين تاحدي کمتر از ليزرهاي الکساندريت و بيشتر از  Nd: YAG، IPLها است، ولي آنها مي توانند در عمق بيشتري از درم نفوذ کنند و ميزان بيشتري در فوليکول مو جذب شوند و متعاقباً اثر حرارتي و نابود کنندگي بيشتري را در مرکز فوليکول و سلول هاي بنيادي رشد مو، نسبت به الکساندريت ايجاد کنند.

  داراي طول عمر بيشتري نسبت به ديگر ليزرها بوده و هزينه تعميرات و نگهداري کمتري نيز دارند. هزينه خريد و هزينه هاي ايجاد شده براي بيمار به مراتب کمتر از ديگر ليزرها است.  به علت سرعت شات بسيار بالا در آنها براي استفاده در مساحت هاي بزرگ بسيار مناسب است.

  شایان ذکر است که در زمان درمان هاي ليزري، سيستم هاي خنک کننده مناسب نقش تاثیر گذاری در کاهش دماي اپي درم داشته و ضمن کاهش احتمال صدمات حرارتي، سبب افزايش سرعت درمان نیز مي شوند.

  بنابر این داشتن یک خنک کننده مناسب جر مزیت های بزرگ دستگاه لیزر به حساب می آید، این ليزر با به کار گيري سيستم خنک کننده تماسي در هندپيس اش اين امکان را فراهم مي سازد که در زمان استفاده، سطح پوست را تا دماي زير صفر خنک کند و بدين ترتيب امکان اعمال توان هاي بالا تر ليزر بدون سوختگي و درد فراهم مي شود.

  طول موج بلند تر دستگاه لیزر دایود هم خطر احتمال آسیب های پوستی را کاهش می‌دهد و نیز درمان کوتاه ‌تر و ریکاوری سریعتری نیز دارد. از بهترین دستگاه لیزر دایود، می توان دایود وکتوس را نام برد.

  بیشتر بخوانید : دستگاه لیزر مونولیت

  دستگاه لیزر دارای سیستم ان دی یاگ

  مناسب پوست های روشن و تیره و موهای ضخیم و نازک

  طول موج اصلي اين ليزر، 1064 نانومتر در ناحيه مادون قرمز است و در مد پالس و پيوسته مورد استفاده قرار مي گيرد.

  اين ليزر از طريق فيبرهاي نوري انتقال مي يابد و کاربرد آنها در رفع ضايعات عروقي، درمان همانژيوم، برش يا تبخير يا لخته کردن بافت هاي عميق و جراحي هاي آندوسکوپي و لاپاراسکوپي است.همچنين يکي از کابردهاي متداول آن از بين بردن موهاي زائد است.

  ليزر Nd-Yag در طيف گسترده اي از درمان هاي پوستي استفاده مي شود. اين نوع ليزر مناسب جهت کليه تيپ هاي پوستي به خصوص پوست هاي تيره است. اما با توجه به سطح مقطع پايين محل تماس با پوست، به صورت نقطه اي کار کرده، سريع در عملکرد نبوده، سوزش و درد نسبتاً بیشتری داشته و براي موبري در سطح وسيع اصلا مناسب نيست.
  ليزر Nd -YAG همچنين براي درمان آکنه فعال و جاي جوش هم کاربرد دارد. علاوه بر اين ، ليزرهاي Nd- YAG مي توانند در هر دو حالت کم توان و توان بالا مورد استفاده قرار گيرند. کاربردهاي ديگر ليزر Nd-YAG مي تواند موارد زير را هم شامل شود:

  1) از بين بردن لکه هاي ناشي از نور خورشيد
  2) کاهش چين و چروک
  3) رفع تتو و ضايعات رنگدانه اي

  توجه به این نکته حائز اهمیت است که پس از استفاده از این دستگاه برای لیزر موهای زائد، متوجه کاهش رشد مو در ناحیه لیزر شده می شوید. پرتو های لیزر ان دی یاگ نسبت به انواع دیگر دستگاه لیزر ها در عمق بیشتری از پوست نفوذ می کنند و به لایه اپی درم پوست آسیب نمی رساند و نیز مستقیما فولیکول مو را مورد هدف قرار می دهد.

  لیزر مو های زائد با دستگاه پی دی ال

  لیزر با دستگاه دارای سیستم آی پی ال

  سیستم نوری دستگاه IPL نیز روش کار کردی مشابه دیگر لیزر ها در رفع موهای زائد دارد. انواع جدید IPL به جز نور از رادیوفرکانس هم به طور هم زمان استفاده می کند و به همین علت بر موهای (طلایی، سفید و بور ) اثر گذاری بهتری دارد.

  البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که دستگاه های لیزر دارای سیستم آی پی ال ارزان و در دسترس هستند و اغلب در منازل و… استفاده می شوند.

  دستگاه لیزر ELITE+

  از شرکت سایناشور آمریکا و دارای تائیدیه FDA آمریکا می باشد و دارای دو طول موج ALEX و ND-YAG است که قابل استفاده هم برای پوست های تیره (طول موج ND-YAG) و هم برای پوست های روشن (طول موج ALEX) می باشد.

  این دستگاه به دلیل داشتن خنک کننده قوی (Air Cooling) درد در حین انجام کار را کم کرده و آرامش بیشتری به مراجعه کننده می دهد.

  هندپیس این دستگاه کمترین تماس را با پوست دارد و به همین علت ریسک انتقال بیماری از این طریق وجود ندارد.

  بیشتر بخوانید : بهترین دستگاه لیزر مو چیست؟

  خواص لیزر موهای زائد

  استفاده از لیزر برای رفع  موهای زائد به دلیل سرعت بالا، تاثیر گذاری طولانی مدت و  کم ترین عوارض ممکن به یک روش پر طرفدار برای از بین بردن موهای زائد تبدیل شده است.

  در ادامه این گفتار فایده های اصلی و مهم لیزر موهای زائد را می ‌شماریم تا شما بتوانید آن را با دیگر روش‌ های رفع موهای زائد مقایسه کنید و در صورت نیاز برای رفع موهای زائد بدن خود بهترین روش را انتخاب کنید.

  اثر گذاری بالا

  به دلیل تاثیر بالای پرتو نور یا نور لیزری بر کاهش رشد فولیکول های مو، لیزر کردن روشی با اثر گذاری بالا در سطح وسیعی از پوست است.

  صرفه جویی در وقت

  به علت آسانی و بدون درد بودن این روش، لیزر موهای زائد روشی سریع، پر طرفدار و مطمئن برای از بین بردن دائمی مو های زائد است.

  کاهش تحریک پوست

  لیزر موهای زائد کمترین میزان تحریک پوست را نسبت به دیگر روش های افشان بین بردن موهای زائد مانند بند انداختن، موم داغ و… را دارد.

  صرفه جویی در هزینه

  از آنجایی که نتایج لیزر بلند مدت است و حتی با اولین جلسه می توان نتیجه مثبت آن را مشاهده کرد؛ بنابراین هزینه آن نسبت به نتایج مثبت و اثر گذاری زیادش کاملا معقول و به صرفه است.

  نرساندن آسیب به پوست

  لیزر موهای زائد تقریبا آسیبی برای پوست ندارد زیرا او تنها بر فولیکول های مو اثر می گذارد و حتی عوارض بعد از آن هم موقتی و قابل درمان هستند.

  موثر و دائمی بودن نتیجه کار

  با از بین بردن فولیکول های مو این روش، روشی دائمی و موثر می شود که پوستی با رنگ روشن تر و بدون مو و صاف را برای شما به ارمغان می آورد.

  سفید تر و نرم تر شدن پوست ناحیه لیزر شده

  لیزر موهای زائد به جز از بین بردن موهای زائد پوست لیزر شده را چند درجه روشن تر هم می کند.

  جلوگیری از ایجاد موهای زیر پوستی

  از مهم ترین خواص لیزر موهای زائد جلوگیری از ایجاد موهای زیر پوستی است که با وجود از بین بردن فولیکول های مو توسط لیزر، از ایجاد موهای زیر پوستی جلوگیری می شود.

  همه چیز در مورد لیزر بدن

  لیزر مو های زائد بدن بدون درد

  در مقایسه با دردی که روش های دیگر از بین بردن موهای زائد دارند لیزر کم ترین درد را دارد. هر چند مقوله احساس درد به آستانه تحمل افراد، نوع پوست و میزان ضخامت موهای زائد افراد بستگی دارد، اما استفاده از لیزر بی شک یکی از کم درد ترین روش ها برای رفع طولانی مدت یا دائمی موهای زائد است.

  لیزر بدون درد مو های زائد باعث می شود که فرد درد نکشد و با خیالی آسوده موهای زائد بدنش را از بین ببرد.

  لیزر مو های زائد

  جلوگیری از ضخیم و پر پشت شدن موهای زائد

  لیزر کردن نه تنها از ضخیم و پر پشت شدن موهای زائد جلوگیری می کند بلکه فولیکول های مو را هم از بین می برد. بررسی های آماری نشان می دهد استفاده مکرر از لیزر برای رفع موهای زائد باعث کاهش حجم و ضخامت این موها و یا حذف دائمی آن ها می شود.

  نحوه لیزر کردن موهای زائد

  نحوه لیزر موهای زائد به نوع پوست و هم چنین محل انجام لیرز در بدن افراد بستگی دارد. در اینجا به برخی از مدل های لیزر بدن برای قسمت های حساس پوست مانند بخش های ملتهب بر اثر زخم و جوش و بخش هایی از بدن که برای انجام لیزر طرفداران بیشتری دارند می پردازیم.

  لیزر موهای زائد خط بیکینی

  لیرز موهای زائد خط بیکینی که معمولا بین 8 تا 10 دقیقه طول می کشد، با 6 الی 10 جلسه می تواند شما را برای همیشه از شرهای موهای زائد این ناحیه خلاص کند. لیزر خط بیکینی که توسط تنظیم دستگاه روی تابش های مخصوص این ناحیه انجام می شود علاوه بر حذف موهای زائد به روشن شدن پوست این ناحیه حساس هم کمک می کند.

   

  هزینه لیزر مو های زائد در1401 چقدر است؟

   میزان قیمت و هزینه لیزر مو های زائد در سال 1401 شاید سوال رایج و متداولی  باشد که ذهن مخاطبان و کسانی را که تمایل به لیزر موهای زائد دارند به خود جلب کند.‌  از روش های جدید حذف موهای زائد انجام لیزر است  که می تواند روشی موثر و تقریبا دائمی برای حذف موهای زائد باشد.

   برای  لیزر موهای زائد از دستگاه های لیزر استفاده می شود به این شکل که با ارسال حرارت به ریشه و فولیکول مو باعث آسیب رساندن  به آن ها و از بین رفتن  شان  می شود.‌ لیزر موهای زائد یکی از روش های ایمن و کم خطر است که می تواند نقش مهمی در از بین بردن موهای زائد داشته باشد.‌

  هزینه لیزر موهای زائد با توجه به شرایط مو و رنگ پوست ممکن است متفاوت باشد و ‌نمی توان رنج قیمت مشخصی برای آن در نظر گرفت. یعنی هرچه پوست تیره تر باشد یا موهای زائد ضخامت بیشتری داشته باشند ممکن است تعداد جلسات لیزر آنها بیشتر و متعاقباً باعث افزایش هزینه های جاری  شود. 

  لیزر مو های زائد فول بادی

  لیزر مو های زائد فول بادی یا لیزر کل موهای بدن روشی جدید برای خلاصی از موهای زائد برای یک زمان طولانی می باشد.

  روش رفع موهای زائد به وسیله انجام لیزر می تواند از روش های دیگر بهتر و مقرون به صرفه تر باشد‌.‌ لیزر کل بدن یا فول بادی روشی مناسب برای از بین بردن موهای زائد و ایجاد تعادل ظاهری است که طرفداران زیادی در بین مردان و زنان دارد. همانطور که گفته شد لیزر فول بادی برداشتن همه موهای زائد بدن مثل صورت، دست ها، زیر بغل، قفسه سینه، پاها، خط شکم، کمر و پشت بدن، بیکینی یا ناحیه تناسلی، واژن خانم ها، ران ها و باسن می باشد.

  انجام لیزر موهای زائد قسمت های مختلف بدن به شکل مجزا ممکن است باعث افزایش هزینه ها شود اما انجام لیزر فول بادی باعث کاهش هزینه ها شده و در یک دوره زمانی مشخص فرد را از رویش  موهای زائد  خلاصی می بخشد. لیزر موهای زائد بدن به شکل فول بادی بین 6 تا 8 جلسه و هر جلسه لیزر به طور متوسط بین 30 تا 60 دقیقه ممکن است طول بکشد.

   آیا لیزر مو های زائد دائمی است؟

  لیزر موهای زائد در نقاط مختلف بدن با توجه به نوع ریشه یا فولیکول مو یا رنگدانه پوست ممکن است متفاوت بوده  و تعداد جلسات لیزر برای از بین بردن موهای زائد متفاوت باشد.‌ برای لیزر موهای زائد در قسمت های مختلف بدن از دستگاه های مختلف لیزر استفاده می شود.

   این دستگاه ها با کیفیت های مختلف نور را به شکل متمرکز به ناحیه مورد نظر ارسال می کنند که با توجه به شرایط پوست و مو  درجه تنظیم شده این دستگاه ها برای  جلوگیری سوختگی و قرمز شدن پوست ممکن است  متفاوت باشد.

  به دلیل آنکه چرخه رشد موها و مقاومت ریشه های آن ها در مقابل این نور متمرکز متفاوت است ممکن است در یک جلسه درمانی موهای زائد به طور کامل حذف نشود و نیاز به چند جلسه لیزر داشته باشد.

   حتی گاهی پس از یک دوره زمانی، موهای زائد به شکل دانه، دانه و تنک شروع به رشد می کنند که برای امحاء آن ها از جلسات دوره های تکمیلی 6 ماهه یا یک ساله استفاده می شود تا موهای زائد به طور کامل و تقریبا دائمی از بین برود. البته مهارت و عملکرد مناسب تکنسین دستگاه لیزر هم در امحاء‌ دائمی موها می تواند بسیار موثر و کار ساز باشد.  

   

   خط بیکینی یا قسمت  بیکینی چیست؟

   

  خط یا قسمت بیکینی بدن بر اساس نوع پوشش و لباس بیکینی به این نام شناخته می شود. از آنجا که بیکینی نوعی لباس دو تکه زنانه است که از دو بخش مجزای پوشش پستان ها و آلت جنسی تشکیل شده و برای شنا در فضا های عمومی استفاده می شود.

   معمولا در تبلیغات شرکت ها و متخصصان لیزر موهای زائد بجای استفاده از واژگان  لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی یا  آلت جنسی از ادبیات پوشیده تر و مودبانه تری مثل واژگان خط بیکینی و یا قسمت بیکینی  استفاده می شود‌.

  از گذشته های دور تا به زمان حاضر انسان ها برای از بین ‌مورد موهای زائد در قسمت های شرم گاهی یا آلت جنسی و یا قسمت بیکینی از روش های مختلفی استفاده می کرده اند که جدید ترین روش معمول  برای از بین بردن موهای این ناحیه لیزر موهای این بخش می باشد یعنی با تابش اشعه نور لیزر باعث از بین رفتن فولیکول و ریشه موها  می شوند.

   عوارض لیزر موهای زائد واژن

  لیزر موهای زائد آلت تناسلی بخصوص قسمت واژن به دلیل حساس بدون پوست این ناحیه از بدن شاید برای خیلی از افراد حساسیت برانگیز بوده و نسبت به لیزر موهای آن از ترس عوارض جانبی تردید داشته باشند.

   اما باید به این نکته توجه داشت که لیزر و از بین بردن موهای زائد این ناحیه از بدن می تواند تاثیر مستقیمی در سلامتی افراد داشته باشد و باعث  جلوگیری از ایجاد بیماری های عفونی و مقاربتی  شود که ممکن است در اثر نزدیکی جنسی ایجاد گردد.

   لیزر موهای زائد واژن هم می تواند مثل هر کاری عوارض خاص خود را داشته باشد ولی اگر انجام اینکار به وسیله افراد کار بلد و ماهر در کلینیک های مجهز با دستگاه های استاندارد انجام شود قطعا عوارض و خطرات جدی به همراه نخواهد داشت.

  شایعاتی نیز برای عوارض لیزر واژن وجود دارند و باعث شده خانم ها از انجام لیزر ترسیده خودداری کنند. مواردی از این شایعات ناباروری و آسیب دیدن پرده بکارت پس از انجام لیزر می باشند که صرفا شایعه بوده و حقیقت ندارند.

   

  نوع لیزری که برای از بین بردن موی زائد واژن استفاده می شود، کمتر از 1 میلی متر به پوست نفوذ می کند و توانایی برخورد به هیچ کدام از اندام های داخلی را ندارد. پس با خیال راحت به انجام لیزر بپردازید و به شایعاتی از این قبیل توجه نکنید. 

   

  خطرات لیزر بیکینی  چیست؟

  ازجمله خطرات لیزر بیکینی که در اذهان عمومی و میان مردم شایع است آسیب رسیدن به پرده بکارت، نازایی، سرطان و …می باشد که ممکن است افراد مختلف را نسبت به لیزر موهای این ناحیه از بدن مردد کند اما در واقعیت،  لیزر موهای بیکینی یک فرایند بسیار ساده است که نه تنها خطر برای بدن ندارد بلکه  افراد مختلف بابت  انجام آن نباید نگرانی خاصی به خود راه بدهند چون باعث بالا رفتن کیفیت تمیزی این ناحیه از بدن می شود.

   منتهی برای جلوگیری از عوارض جانبی و لیزر بدون خطر ناحیه بیکینی باید دقت شود که اینکار به وسیله یک ‌پزشک ‌متخصص پوست و مو انجام شود و یا اگر قرار است این کار به وسیله تکنسین انجام شود  انجام لیزر می بایست حتی المقدور زیر نظر یک پزشک متخصص انجام شود تا عوارض آن به حداقل ممکن کاهش پیدا کند.‌

  تنها نکته ای که در زمان لیزر موهای زائد  بیکینی باید به آن دقت شود باردار بودن متقاضی است که باید تا بعد از وضع حمل از اینکار خود داری شود تا مشکلی برای نوزاد پیش نیاید. 

   آیا لیزر مو های زائد موجب نازایی می شود ؟

    اکثر کارشناسان حوزه سلامت معتقدند لیزر موهای زائد قسمت های مختلف بدن بخصوص ناحیه تناسلی تاثیری در باروری نداشته و موجب نازایی نمی شود.

   عمق نفوذ نور تابانده  شده به ناحیه تناسلی برای حذف موهای زائد به حدی نیست که باعث  نفوذ به بافت پوست و آسیب رساندن  به این ناحیه شده باعث نازایی گردد بلکه  پرتو لیزر در حد چند میلی متر در سطح پوست نفوذ کرده و فقط برای آسیب رساندن به فولیکول یا ریشه مو می تواند موثر باشد.  بنابراین هیچ جای نگرانی برای آسیب رسیدن به دستگاه تناسلی و نازایی در کوتاه مدت و بلند مدت باقی نمی ماند.

   فقط تنها نکته ای که در زمان لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی باید مورد توجه قرار گیرد استفاده از دستگاه های لیزر استاندارد و مراجعه به مراکز معتبر و شناسنامه دارد است چون عدم مراجعه به مراکز و پزشکان معتبر و بکارگیری نادرست دستگاه های لیزر موهای زائد می تواند باعث آسیب های جبران ناپذیری به قسمت های مختلف بدن بخصوص ناحیه تناسلی شود که‌ در موارد نادر باعث اختلال در کار باروری گردد.

  لیزر موهای زائد در چه قسمت هایی از بدن کاربرد دارد؟

  لیزر موهای زائد را در هر نقطه ای از بدن می توان انجام داد اما باید به این نکته توجه داشت که با توجه و به جنسیت فرد و نوع شرایط می تواند ناحیه انجام لیزر متفاوت باشد. مثلا در خانم ها بیشتر لیزر موهای زائد ناحیه بیکنی و تناسلی یا  صورت بیشتر مورد توجه بوده و شایع تر است.

  ‌ اما بر عکس خانم ها در آقایان بیشتر لیزر موهای زیر بغل، خط ریش،  کمر و پشت گردن مورد توجه بوده و انجام می شود. انجام لیزر موهای زائد به قدری انعطاف پذیر بوده و سریع و آسان انجام می شود که می توان کل موهای زائد بدن را در یک جلسه حدود یک ساعته با شرایط مطلوب لیزر نمود.

  لیزر موهای زائد ممکن است در برخی موارد باعث ایجاد زخم، سوختگی و جوش شود ولی اگر  انجام آن به وسیله افراد کار بلد و متخصص انجام شود می تواند عوارض آن به حداقل ممکن کاهش پیدا کند.

  البته باید توجه داشت که کمی قرمزی، تورم و گرم شدن پوست محل لیزر از عوارض طبیعی لیزر موهای زائد محسوب می شود که با استفاده از کمپرس یخ و کرم‌ های کورتیکو استروئیدی در یک دوره زمانی کوتاه برطرف می شوند.

  لیزر موهای زائد ران پا

  ران پا هم یکی از نقاطی است که به خصوص برای خانم ها برطرف سازی موهای زائد اهمیت زیادی دارد. لیزر ران پا با تابش های مخصوص پوست این ناحیه انجام می شود و معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ دقیقه به طول می انجامد. بسته به نوع پوست بیمار و میزان ضخامت های موهای ران پا ممکن است تعداد جلسات لازم برای لیزر موای زائد ران پا متغییر باشد.

  لیزر موهای زائد روی جوش

  لیزر موهای زود روی جوش ها هم باید توسط اپراتور ماهر و با درجه تابش مخصوص انجام شود تا از بروز التهاب در ناحیه جوش دار جلوگیری شود. لیرز نواحی جوش دار اگر به درستی انجام شود هم موهای زائد را حذف می کند و هم جوش ها را بهبود می بخشد.

  لیزر موهای زائد روی زخم

  لیزر موهای زائد نباید روی نواحی که زخم باز دارد انجام شود. انجام لیزر برای این نواحی ممکن است به تشدید التهاب ناشی از زخم منجر شود و سوختگی مصافع در ناحیه ایجاد کند. اما انجام لیزر موهای زائد روی زخم و اسکارهای قدیمی مانعی ندارد و به لایه برداری از اسکار ها هم کمک می کند.

  لیزر موهای زائد زیر بغل زنان

  ناحیه زیر بغل هم جزء بخش هایی از بدن است که حذف موهای زائد آن نقش مهمی در سلامت و بهداشت فردی دارد. لیزر موهای زائد زیر بغل زنان یک راه حل تاثیر گذار برای رفع موهای زائد این ناحیه است.

  لیزر موهای زائد زیر گردن

  لیزر مو های زائد زیر گردن بیشتر در آقایان شایع است اما گاهی به دلیل برخی از اختلالات هورمونی ممکن است این ناحیه از پوست خانم ها هم دارای مو باشد. استفاده از لیزر برای رفع این موهای زائد به صرفه ترین پیشنهاد ممکن است.

  آقایان تمایل زیادی دارند که با حذف موهای اضافه در ناحیه زیر گردن ظاهر زیبا تری داشته باشد. لیزر موهای این ناحیه حدودا بین ۵ تا ۸ دقیقه طول می کشد و بعد از ۶ الی ۸ جلسه لیزر، این ناحیه کاملا عاری از مو خواهد بود.

  اطلاعات کلی که باید در اختیار بیمار قرار داده شود شامل موارد ذیل است:

  1 – بعضی نواحی جواب دهی کمتری دارند مثل ساعد، پایین بیکینی، ساق پا و صورت ( بخصوص چانه ) که برای درمان جلسات بیشتری لازم دارد و بعضی نواحی جوابدهی بالاتری دارند مثل زیر بغل، ران، بازو و تنه و بالای بیکینی.

  2 – بین جلسات 1 تا 3، بازگشت مو و پر مویی طبیعی می باشد (رویش موهای خفته به صورت تصادفی تا جلسه پنجم با شدت بیشتری وجود دارد و بیمار احساس پر مویی و رویش مجدد موها را دارد) ولی برای اطمینان بیشتر می توانند به پزشک مراجعه و مشاوره کنند.

  3 – از نظر علمی همه موها با لیزر از بین نمی رود. حدوداً ممکن است 30% تا 70% از موها تحت تاثیر لیزر قرار بگیرند و لیزر درمان قطعی نیست اگرچه در حال حاضر بهترین و موثرترین روش برای از بین بردن موهای زائد لیزر درمانی می باشد.

  4 – اگر توده مشکوک در سینه، زیربغل، بیکینی و یا هر ناحیه دیگر دارند انجام لیزر در آن ناحیه باید با مشورت پزشک و تائید کتبی ایشان صورت پذیرد.

  5 – به اختلالات هورمونی و کیست تخمدان توجه کنید. به مراجعه کننده توضیح دهید که بدون درمان دارویی، میزان جوابگیری آنها از لیزر موهای زائد کم است. افرادی که مشکلات هورمونی دارند به پزشک برای درمان دارویی معرفی شوند و پس از تائید پزشک لیزر آنها انجام شود.

  6 – در بارداری لیزر ممنوع است. در دوران شیردهی با نظر و تائید پزشک میتوان لیزر موهای زائد را انجام داد.

  7 – افرادی که دارای مشکلات تیروئید هستند، ابتدا باید توسط پزشک درمان و سپس اقدام به لیزر موهای زائد نمایند.

  8 – الکساندرایت اسم دستگاه نیست الکساندرایت با طول موج 755 نانومتر از جمله امواج لیزر می باشد که دستگاه-های کلینیک ایرانیان این طول موج را داراست که روند درمان آن بر اساس رنگدانه ملانین مو است.

  9 – توجه کنید که طول موج ND_YAG به علت عمق نفوذ بالا هم برای موهای خیلی ضخیم، متوسط تا نازک و برای هر نوع تایپ پوستی (روشن و تیره) مورد استفاده قرار می گیرد و جهت جوابدهی بهتر در جلسات اول، ممکن است هم از طول موج ALEXANDRITE و هم از طول موج ND_YAG استفاده می شود.

  10 – طول موج های ND-YAG و ALEXANDRITE در لیزر موهای زائد نهایتاً تا 10 میلیمتر در پوست نفوذ میکند و به همین دلیل خطری برای بخشهای داخلی بدن (غدد لنفاوی، کبد، کلیه و…) ندارد.

  11 – دستگاه¬های لیزر موهای بور، قرمز و سفید را از بین نمی برد. چون فولیکول ها، رنگدانه ای جهت جذب انرژی لیزر ندارند. شما با دستگاه الکترولیز می توانید این موها را از بین ببرید. اگر مراجعه کننده ای هم موی سفید و هم مشکی داشت اول به درمان موهای مشکی با لیزر پرداخته و بعد می توانند برای انجام الکترولیز اقدام کنند.

  12 – موی از ریشه کنده شده با اپیلاسیون، اپیلیدی، بند، وکس و موچین در کمتر از یک ماه لیزر نمی شود. چون موها از زمانی که از ریشه کنده شوند، به آن ها شوک وارد شده و به صورت موقتی وارد فاز استراحت می شوند و تا ساقه مو مجدد رشد نماید به زمان بیشتری ( معمولا بین یک تا دو ماه) احتیاج دارند، لازم به ذکر است موهایی که تازه شروع به رشد می کنند رنگدانه کمی دارند و انرژی لیزر به اندازه کافی جذب ریشه مو نمی شود.

  پس اگر لیزر انجام شود، فقط 20% از موها که در فاز رشد بودند تحت تاثیر لیزر قرار می گیرند و جلسات لیزرشان طولانی¬تر می شود. لیزر این افراد با این شرایط و با مسئولیت خودشان است.
  13 – بیمارانی که بیماری های خاص پوستی از جمله پسوریازیس، ویتیلیگو، لیکن پلان، لوپوس و… دارند، لیزر فقط با تایید پزشک متخصص قابل انجام است.

  14 – اگر موی بدن بیمار نازک باشد در جلسه اول به او توضیح می دهید که اثر بخشی بر روی موهای نازک بسیار کم می باشد و حتی در صورت انجام کار، احتمال ایجاد پرمویی و موی زبر هم وجود دارد و بهتر است برای این افراد لیزر انجام نشود.

  15 – برای کسانی که می گویند پوستمان بر اثر لیزر تیره تر یا روشن تر شده است توضیح می دهید که دستگاه لیزر مو معمولا نمی تواند باعث تیرگی یا روشنی پوست باشد و احتیاج به ویزیت پزشک می باشد. در صورت تمایل به روشن تر کردن نواحی تیره پوست از طریق دارو درمانی و یا از دستگاه لیزر جداگانه ای (کیوسوئیچ) با نظر پزشک می توانند استفاده کنند.

  16 – مراجعینی که برای بار اول مراجعه می¬کنند از نواحی صورت، ران و بازو و نواحی که از ضخامت 100% موها مطمئن نیستند، حتما باید به اندازه یک سکه از موها را نگه دارند تا در صورت تایید ضخامت موها توسط پزشک یا اپراتور، این نواحی لیزر شوند.

  17 – تراشیدن مو با تیغ هیچ تاثیری بر افزایش رشد مو ندارد، بدین ترتیب کسانی که می خواهند برای درمان موهای زائد از لیزر درمانی استفاده کنند باید قبل و حین درمان با لیزر، موهایشان را با تیغ اصلاح کنند. همچنین نباید از خاطر ببرید که تراشیدن موها، تنها موها را از بین می برد و چون سطح مقطع مو قطع شده، موها زبر و ضخیم به نظر می آید.

  18 – استفاده از کرم موبر و ماشین اصلاح برقی در دوره انجام لیزر موهای زائد توصیه نمی شود زیرا تاثیر لیزر را کم می کنند.

  19 – مراجعینی که به مرحله شارژ رسیده اند می توانند از کرم موبر بعد از لیزر استفاده کنند و برای لیزر مجدد مو تا یک هفته قبل از جلسه لیزر استفاده از کرم موبر را متوقف کنند. در صورتی که موها بیش از حد نازک شده و احتیاج به بررسی مجدد جهت انجام یا عدم انجام لیزر داشته باشد باید از هر ناحیه به اندازه یک سکه مو نگه دارند تا بررسی لازم انجام شود و همان نواحی کوچک را شیو کنند و لیزر را انجام دهند.

  پاسخ به چند سوال رایج درباره لیزر موهای زائد

  در ادامه به رایج ترین سوالات درباره رفع موهای زائد توسط لیزر پاسخ خواهیم داد.

  آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟

  پاسخ ما به این سوال منفی است زیرا لیزر جزء یکی از روش های درمانی و غیر تهاجمی برای رفع موهای زائد و… است. دستگاه های مورد استفاده برای لیزر موهای زائد لیزر به گونه ‌ای ساخته شده‌ اند که لیزر ها فقط پیاز مو و فولیکول های مو را که در عمق پوست قرار دارند را مورد هدف قرار دهند و از سلول های پوستی عبور کنند؛ بنابراین چون طول موج مطلوبی دارند و تنها بر فولیکول های مو اثر دارند از لحاظ مقوله سرطان زا بودن لیزر باید گفت که این گونه نیستند.

  اقدامات قبل از لیزر موهای زائد چیست؟

  اگر قصد لیزر موهای زائد صورت و بدنتان را دارید، توجه داشته باشید که از 1الی2 ماه قبل از انجام لیزر از هیچ یک از روش های بند انداختن، استفاده از موم و و وکس و… برای رفع موهای زائد استفاده نکنید. حتما 1 روز قبل از لیزر موهای زائد، ناحیه مورد نظرتان را توسط ژیلت شیو کنید.

  لیزر موهای زائد چه عوارضی دارد؟

  لیزر هم مانند دیگر روش های موجود برای از بین بردن موهای زائد عوارض طبیعی، سطحی و نیز قابل درمانی دارد. از عوارض طبیعی لیزر می توان التهاب، قرمزی و پوسته پوسته شدن، کمی خارش و سوزش را نام برد البته لیزر موهای زائد روشی بسیار ایمن و مناسب بوده و عوارض جانبی آن به ندرت مشاهده می‌شوند که البته قابل درمان هستند.

  موارد منع لیزر:

  1 – افرادی که بیماری های خاص پوستی از جمله پسوریازیس، ویتیلیگو، لیکن پلان، لوپوس، کلوئید یا سرطان های پوستی دارند.

  2 – افرادی که دارای زخمهای عفونی ییا جراحت باز در ناحیه مورد نظر برای انجام لیزر دارند.

  3 – افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می کنند.

  4 – افرادی که توده مشکوک در سینه، زیربغل، بیکینی و یا هرناحیه دیگر دارند. انجام لیزر در آن نواحی فقط زیر نظر پزشک و یا با قبول مسئولیت از جانب شخص مراجعه کننده صورت می پذیرد.

  5 – افرادی که اختلالات هورمونی، کیست تخمدان و یا تیروئید دارند بهتر است همزمان با انجام لیزر درمان توسط پزشک متخصص صورت پذیرد و به مراجعه کننده توضیح دهید که بدون درمان دارویی میزان جوابگیری آنها از لیزر کم است. (افرادی که مشکلات هورمونی دارند ابتدا به پزشک برای درمان دارویی معرفی شوند و پس از تائید پزشک لیزر آنها انجام شود.

  6 – افرادی که دارای بیماری های همراه با تشنج مانند صرع هستند.

  7 – افرادی که داروهایی استفاده می کنند که حساسیت به نور آفتاب را افزایش میدهد(مانند تترا سیکلین)

  8 – برای افراد دارای بیماری HPV (زگیل تناسلی)، تبخال با زائده مشخص انجام لیزر در آن ناحیه ممنوع است.

  9 – برای افراد زیر 18 سال فقط با نظر پزشک و رضایت کتبی والدین لیزر انجام می شود.

  10 – برای افرادی که قصد بارداری دارند و یا باردار هستند انجام لیزر ممنوع است.(لازم به توضیح است برای افرادی که قصد بارداری دارند تا زمانیکه باردار نیستند انجام لیزر بلامانع است)
  توجه: تمامی موارد بالا توسط اپراتور در مشاوره اولیه باید بررسی و از مراجعه کننده سوال شود و در صورت مشاهده حتما مراجعه کننده به پزشک ارجاع داده شده و فقط با نظر و تائید پزشک لیزر انجام شود.

  خواص لیزر مو های زائد

  چه مناطقی از بدن قابل لیزر نیست؟

  مناطقی از بدن که دارای موهای کرکی هستند به علت اینکه ضخیم می شوند و نقاطی که به چشم نزدیک هستند مانند پلک ها که بسیار حساس و آسیب پذیر هستند، قابل لیزر نیستند.

  توصیه های قبل از لیزر :

  1 – 24 ساعت قبل از لیزر، سطح پوست كاملا با ژیلت اصلاح شود، زيرا ساقه مو موجب كاهش اثر بخشي و همچنين افزایش خطر سوختگي مي شود. برای جلسه اول از هر ناحیه، یک منطقه در حد یک سکه برای انجام تست، ژیلت کشیده نشود و اندازه موهای این منطقه در حد 2 میلیمتر باشد.

  2 – حتی الامکان بهتر است روی موهای نازک و کرکی لیزر انجام نشود، زیرا احتمال عدم جوابدهی و یا طولانی شدن دوره درمان و افزایش تعداد جلسات و در برخی موارد باعث ضخیم شدن موهای نازک و کرکی در ناحیه تحت لیزر میگردد.

  3 – از 1 ماه قبل از لیزر از هیچ روشی برای کندن موها از جمله اپیلاسیون، بند، وکس، موچین و… استفاده نشده باشد.

  4 – از دو هفته قبل از انجام لیزر، از برنزه کردن با آفتاب یا سولاریوم خودداری کنید. پوست ناحیه تحت درمان نباید به واسطه آفتاب و سولار التهاب و سوختگی داشته باشد. در صورتی که واضح برنزه باشید باید برای شما لیزر ND-YAG استفاده شود. همچنین افرادی که با لوسیون ها و یا اتوبرنزها تغییررنگ داشتن نیز حداقل 2 هفته پس از آن می توانند با نظر پزشک لیزر را انجام دهند.

  5 – از دارو هاي لايه بردار به مدت 1 ماه قبل از لیزر استفاده نكرده باشيد.(درصورت استفاده از لایه بردار کمتر از یکماه قبل از انجام لیزر با پزشک مشورت نمائید).

  6 – در صورت استفاده از داروهاي: ماينوكسيديل خوراکی، فني توئين، سيكلوسپورين، كورتون،Retin_A ، ايزوترتينوئين (راكوتان) (آخرین مصرف برای دوز بالا 1 تا 6 ماه قبل باشد و با نظر پزشک لیزر انجام شود ) حتما به اپراتور لیزر اطلاع دهید و در صورت لزوم در موارد خاص حتما با پزشك وقت مشاوره داشته باشید.

  7 – در صورت داشتن سوابق بيماري از قبيل عصبي و روحي، اختلالات هورموني، بيماري ویتیلیگو(پیسی)، بیماری صدف،MS ، كيست تخمدان، نازايي، حساسيت پوستي و دارويي، بيماري هاي تيروييد، پريود نا منظم، سابقه تبخال، ديابت حتما به اپراتور لیزر اطلاع دهید در موارد خاص حتما با پزشك وقت مشاوره داشته باشید.

  8 – در بيماري هاي فعال پوستي مثل اگزما، كهير، زگیل، هرپس (تبخال) و جوش فعال در محل ليزر، لیزر در آن ناحیه انجام نمي شود.

  9 – در صورت تزريق ژل و بوتاکس حتما به اپراتور خود اطلاع دهيد.

  10 – در صورت تمايل ميتوانيد از پماد زايلاپي، ليدوكايين، زايلوژل براي بي حس كردن نواحي از 30 دقیقه قبل از انجام ليزر استفاده كنيد. ولي قبل از انجام كار حتما می بایست پماد بي حسي با آب و شامپو كاملا شستشو و خشک شود.

  11 – در صورت استفاده از كرم، لوسيون، مام، بادي اسپلش، اسپري و هر گونه مواد آرايشي حتما قبل از ليزر باید آن ناحيه با آب و شامپو شستشو داده شود.

  12 – در دوران بارداري استفاده از لیزر ممنوع است و در دوران شيردهي، به دليل اختلالات هورموني به وجود آمده با تائید پزشک امکان پذیر است.

  13 – در طول درمان ليزر در صورت استفاده از داروهاي پوستي و خاص حتما به اپراتور خود اطلاع دهيد.

  توصیه های بعد از لیزر:

  1 – تا 24 ساعت بعد از انجام لیزر دوش نگیرید و نواحی لیزر شده را فقط با آب سرد بشوئید. مواردی که باعث تحریک پوست می¬شوند انجام ندهید. استخر، سونا، تزریق بوتاکس(درصورتی که ناحیه انجام لیزر صورت و زیربغل باشد)، و لیزر کیوسوئیچ تا 1 هفته بعد انجام نشود.

  2 – روی موضع تا زمانی که التهاب دارید، روزی 3تا4 بار کرم ترمیم کننده بزنید. در صورت ادامه¬دار بودن التهابات یا مشاهده موارد خاص بلافاصله تماس بگیرید و به پزشک مراجعه کنید. در صورت عدم دسترسی جهت التیام پوست در صورت ادامه دار بودن التهابات سوختگی به پزشک اطلاع دهید و برای خارش قرص هیدروکسی زین یا سیتریزین (که حالت خواب آلودگی ایجاد می کنند) هر شب 1عدد مصرف کنید.

  3 – در تمام مراحل و جلسات لیزر و ما بین آن، تا زمانی که به دوره های شارژ می رسید از آفتاب گرفتن و سولاریوم پرهیز کنید و توسط لباس، کلاه، دستکش و کرم ضد افتاب محل های انجام لیزر را از آفتاب دور نگه دارید.

  4 – بعد از لیزر از کرم ضد آفتاب استفاده شود و بهتر است در طی مدت لیزر درمانی برای نواحی تحت تاثیر آفتاب، از صبح تا قبل از غروب آفتاب جهت پیشگیری از لک، از کرم ضد آفتاب استفاده شود.

  5 – تعداد جلسات و میزان جوابدهی با توجه به ناحیه، رنگ پوست و نوع ضخامت مو متغیر است و تمام جلسات لیزر با فاصله 6 تا 8 هفته و طبق نظر پزشک برای نواحی مختلف مشخص می شود و در صورتی که تا 3 جلسه با وجود انجام لیزر رویش نداشتید لیزر را ادامه دهید ولی با فاصله زمانی بیشتر (2 تا3 ماه یکبار)
  بعد از این زمان می توانید در فواصل 3 تا 6 ماه یکبار و در نهایت هر 6 ماه یکبار تا یک سال جهت شارژ مراجعه داشته باشید.

  ( هدف از لیزر موهای زائد از بین رفتن موی زائد و یا کاهش رشد، کم کردن ضخامت و تراکم موها می باشد حتماً تاکید بر مشاوره حضوری رایگان در شعبه توسط پزشک یا اپراتورها انجام شود )

  لیزر موهای زائد هر چند وقت باید انجام شود؟

  لیزر موهای زائد باید زمانی انجام شود که موهای زائد در مرحله رشد فعال هستند؛ بنابراین فاصله زمانی بین جلسات لیزر موهای زائد ثابت است و معمولا جلسات اولیه لیزر با فاصله زمانی 4 هفته و بعد از 8 الی 10 جلسه با فاصله زمانی 6 هفته و مجددا بعد از 6 جلسه هر 6 ماه یک بار و بعد هم باید سالی یک بار تا به دست آوردن نتیجه دلخواه انجام شود.

  تعداد جلسات مورد نیاز:

  با توجه به نوع پوست و ضخامت مو در ناحیه و افراد مختلف و باتوجه به تشخیص پزشک یا اپراتور، بین 6تا8 جلسه با فاصله های زمانی حداقل 30 روزه برای درمان اولیه لازم است و بعد از آن در فواصل 3 تا 6 ماه یکبار و در نهایت هر 6 ماه یکبار و بعد یک سال یکبار باید جهت شارژ مراجعه داشته باشید.
  توجه: بالارفتن تعداد جلسات می تواند به علت مشکلات هورمونی مراجعه کننده باشد.

  توجه: لیزر موهای زائد روی موهای سفید هیچ تاثیری ندارد. زیرا لیزر بر روی رنگدانه های مو تاثیر میگذارد.

  لیزر موهای زائد بدن چقدر طول می کشد؟

  باتوجه به عواملی مانند مهارت، کند دست بودن و یا تند دست بودن اپراتور و ناحیه مورد نظرتان ، مدت زمان مورد نیاز برای انجام لیزر موهای زائد متفاوت است. ولی معمولا مدت زمان لیزر موهای زائد کل بدن حدودا 1 ساعت و هر ناحیه به صورت جداگانه 5 الی 10 دقیقه  طول می کشد.

  تعرفه لیزر موهای زائد

  هزینه لیزر موهای زائد به فاکتور های مختلفی بستگی دارد. به طور کلی تعرفه لیزر در کلینیک‌ های لیزر و مراکز درمانی گوناگون، تفاوت زیادی با هم دارند. اگر شما با چند مرکز مختلف خدمات لیزر صحبت کنید، متوجه خواهید شد  که برخی قیمت‌ های لیزر موهای زائد پایین‌ تر و برخی قیمت‌ های لیزر موهای زائد هم بسیار زیاد است.

  این تفاوت قیمت به علت نوع دستگاه و میزان مهارت اپراتور آن مرکز و نیز جنسیت و ناحیه مورد نظر برای لیزر است، به طور کلی تعرفه لیرز موهای زائد با در نظر گرفتن تمام مزایای عنوان شده برای این روش، مقرون به صرفه تر از تمامی روش های حذف موهای زائد خواهد بود.

  سوالات متداول

  اگر بلافاصله پس از اتمام کار لیزر موهای زائد بیمار احساس سوزش شدید داشت از کرم ترمیم کننده استفاده کنید. در صورت امکان از کولینگ دستگاه برای خنک کردن ناحیه ملتهب استفاده شود. تا زمانی که التهاب دارند می بایست از کرم ترمیم کننده زیر نظر پزشک به صورت هر 4 ساعت یکبار استفاده شود تا پوست چرب بماند.

  در صورت دادن ترمیم کننده یا داروهای مختلف اسم و برند آن را نگویید چون شما پزشک نیستید و مسئولیت تجویز برای شما که غیر پزشک هستید لحاظ می شود مگر با کسب اطلاع و اجازه از پزشک. برای مثال بگویید کرم ضد تبخال، کرم ضد کبودی ویا کرم ضد خارش و…

  تا یک روز از آب گرم و صابون در موضع لیزر شده استفاده نشود، ولی موضع را چندین بار (جهت کاهش التهاب) با آب خنک بشوئید. آفتاب گرفتن، سولار، استخر و تزریق بوتاکس( اگر هم زمان با وقت لیزر بود ابتدا وقت لیزر باید رزرو شود) و حتی لیزر کیوسوئیچ و جوانسازی تا دو هفته ممنوع است.

  بعد از انجام لیزر، در صورت داشتن قرمزی زیاد و یا خارش پوست بیش از 3 روز، به پزشک اطلاع داده و مشورت نمائید.

  * در صورت رویش مجدد موها نمی توان گفت انجام لیزر هیچ تاثیری نداشته است، مگر بر روی موهایی که در فاز استراحت بوده اند و یا شخص دچار اختلالات هورمونی و دارویی شده باشد ( حتی ممکن هست خودتان مطلع نباشید چون برای همه افراد علائم واضحی ندارد). سایر موها چندین بار تحت تاثیر انرژی لیزر قرار گرفته اند و سست تر شده اند بنابراین نمیتوان به این صورت گفت که همه موها مثل روز اول رویش دارند و من تغییری احساس نکردم!

  * اگر موها نازک شده بود بگویید جواب دهی در بعضی از افراد به این صورت است و به صورت کلی هدف از لیزر موهای زائد، کاهش رشد و تراکم موها و در بعضی از افراد به صورت خاص و نادر تخریب کامل فولیکول مو و عدم رویش موها می باشد.

  * اگر جلسه دوم یا سوم لیزر شخص بود و از انجام لیزر جواب نگرفته بود، نگویید چرا شما را لیزر کردند و اصلا نباید این موها را لیزر کرد. از او درباره­ی جوابدهی لیزر بپرسید. اگر خوب بود ادامه می دهید و می گویید چه خوب که شما جواب گرفتین، عموما60 % افراد دارای شرایط شما جواب نمی­گیرند و پیشنهاد میکنم برای ادامه جلسات به پزشک مراجعه کنید.

  * همیشه ابتدا پرونده بیمار را بررسی کنید و آخرین جلسه حضور آن را چک کنید. اگر هنوز 2 هفته از آخرین جلسه نگذشته بود توضیح دهید ریزش موها بعد از 2 هفته اتفاق می افتد و فعلا صبور باشید. در صورتی که هیچ گونه ریزشی نداشتید بدون شیو آن ناحیه دقیقا 2 هفته بعد از آخرین حضور مراجعه کنید. در صورت تشخیص پزشک و سرپرست مبنی بر جا افتادگی آن ناحیه، مجدد لیزر برای شما رایگان انجام می­شود و اگر طبق تاریخ حضور، در هفته سوم یا چهارم انجام لیزر بودند، توضیح دهید رویش مجدد موهای شما آغاز شده است و تشخیص جا افتادگی امکان پذیر نیست و باید جلسه بعدی لیزر خود را انجام دهید، صبور باشید و مورد جا افتادگی را طبق استاندارد بعد از 2 هفته اطلاع دهید. و سپس توضیح می­دهید به علل زیر در کمتر از 5 جلسه جا افتادگی محسوب نمی شود:

  1- موها به طور همزمان در فاز رشد نیستند و چند ماه طول می کشد تا همه موها وارد فاز رشد شوند و جذب کامل انرژی لیزر را داشته باشند. در نتیجه از ابتدای جلسات، همه موها تحت تاثیر انرژی لیزر قرار نمی­گیرند.

  2- ممکن است تکان خوردن ارادی و غیر ارادی شما باعث جا افتادگی شود. اپراتور لیزر جهت جلوگیری از سوختگی شما و محض احتیاط شات بعدی را با کمی فاصله بیشتر از ناحیه ای که تکان خورده اید می زند.

  تعیین درجات بسیار تخصصی و با تایید و نظر متخصصین پوست و مو می باشد و تعیین درجات به این صورت است که چون انرژی دستگاههای مختلف متفاوت است و ما انرژی دستگاه را بر حسب رنگ پوست و ضخامت موی شما تعیین می کنیم. در هر جلسه، با ترکیب شدن انرژی های اصلی امکان 20 تا 30 درصد کاهش یا افزایش درجه وجود دارد.

  در صورت اصرار بیمار و در صورتی که پوست دچار التهابات، جوش و… نشده باشد، انجام لیزر با شیو در همان روز هم امکان پذیر است. در صورت شیو در 2 روز قبل از مراجعه و با رویش 2 تا 3 میلیمتر لیزر امکان پذیر نیست، و بگویید ما تجربه کردیم برای بعضی از افراد سوختگی و کاهش اثر بخشی لیزر و درد بیشتر ایجاد می کند و پزشک های متخصص ما تایید می کنند که بهترین حالت جوابدهی شیو یک روز قبل و در خلاف جهت رویش مو می باشد.

  این پمادها سبب بی حسی می شود و بسیار هم خوب است. ولی اگر زیاد بماند ممکن است التهاب ایجاد کند که یا لیزر شما انجام نمی شود و یا تعیین درجه مناسب با محدودیت انجام می شود. کرم بی حسی در هر جلسه حداکثر یک تیوپ مصرف شده و حداکثر باید 45 دقیقه روی پوست بماند.

  نظرات کاربران
  5/5- میانگین امتیازات

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.