کلینیک لادن

اشعه لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد؟
اشعه لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد؟
shape
اشعه لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد؟ مرکز زیبایی لادن
لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد؟ لیزر موهای زائد یکی از پر طرفدار ترین کار های زیبایی است که این روزها مورد توجه قرار می‎ گیرد. بسیاری از افراد برای از بین بردن دائمی موهای زائد خود به کلینیک ‌های زیبایی مراجعه می کنند و با لیزر این کار را انجام می دهند. اگر شما نیز قصد انجام این کار را دارید، باید بدانید که استفاده از دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد به همین آسانی هم نیست. شما باید قبل از شروع درمان با متخصص مشورت کنید و از انجام این کار بر روی بدن خود مطمئن شوید. استفاده از دستگاه لیزر برای از بین بردن موهای زائد ضرری برای انسان ندارد، اما برای همه افراد توصیه نمی ‌شود. در این مقاله در مورد اشعه لیزر صحبت می‎کنیم و به شما می‌گوییم که لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد؟ لیزر موهای پا

لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد؟

لیزر یکی از راحت‌ترین روش‌ هایی است که می توانید برای از بین بردن دائمی موهای زائد بدن مورد استفاده قرار دهید.  بر خلاف تصور بسیاری از افراد و شایعاتی که وجود دارد، لیزر موهای زائد هیچ گونه عارضه جدی برای انسان ایجاد نمی کند و ضرری به فرد نمی رساند، اما مانند دیگر روش‌های زیبایی عوارض بسیار جزئی دارد. از جمله این عوارض می توان به قرمزی و خارش پوست، تغییر رنگ پوست، ایجاد حساسیت پوستی و ... اشاره کرد. استفاده از دستگاه لیزر برای از بین بردن موهای زائد بدن یک روش بی خطر محسوب می‌شود، اما برای برخی از افراد محدودیت دارد و ممنوع است. لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد؟

افرادی که پوست خود را برنزه کرده اند

افرادی که از دستگاه سولاریوم برای برنزه کردن پوست خود استفاده کرده اند یا حمام آفتاب گرفته اند، نباید از لیزر برای رفع موهای زائد استفاده کنند. استفاده از دستگاه لیزر برای این افراد خطرناک است و احتمال بروز بیماری هایپرپیگمنتیشن و عوارض جانبی ناشی از لیزر مانند ایجاد اسکار، سوختگی و ... را افزایش می دهد.  این افراد باید حداقل 6 ماه منتظر بمانند تا پوستشان به حالت طبیعی خود برگردد و پس از آن اقدام به لیزر موهای زائد نمایند. اگر از اسپری های برنزه کننده استفاده کرده اید باید حداقل 4 هفته منتظر بمانید و سپس از دستگاه لیزر استفاده کنید.

افرادی که از آنتی بیوتیک استفاده می کنند

حساسیت به نور یا فتوسنسیتیویتی، نوعی التهاب است که در اثر تابش نور بر روی پوست ایجاد می شود. این التهاب آسیب های ناشی از حرارت را افزایش می دهد. از این رو، اگر فرد دچار حساسیت به نور باشد و از دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد استفاده نماید، گرمای دستگاه به پوست او آسیب رسانده و باعث ایجاد تاول و کهیر می شود. علاوه بر این، ممکن است عوارضی چون خستگی و تب را نیز به دنبال داشته باشد. بنابراین، اگر از داروی خاصی مصرف می کنید، حتما این مورد را با متخصص پوست در میان بگذارید و به توصیه های پزشک عمل کنید. معمولا توصیه می شود به مدت 7 روز قبل از شروع درمان مصرف آنتی بیوتیک را قطع کنید.

افرادی که از ویتامین E یا داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند

لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد؟ افرادی که از داروهای رقیق کننده خون یا انواع مکمل ها استفاده می کنند در این مجموعه قرار می گیرند. این داروها اثر منفی بر روی نتیجه کار دارد و عوارض احتمالی را نیز افزایش می دهد.

افرادی که دارای زخم عفونی هستند

زخم های عفونی مانند تبخال بر روی فرآیند کار تأثیر منفی دارند. حرارت ناشی از لیزر زخم را بدتر می کند و اثر بدی بر روی پوست می گذارد. از این رو، توصیه می شود زمانی که تبخال دارید یا دچار زخم های عفونی هستید، از انجام لیزر خودداری نمایید. پس از بهبود زخم می توانید جلسات درمانی خود را دنبال کنید و از نتیجه کار استفاده نمایید. البته اگر محل درمان با محل تبخال متفاوت باشد، معمولا مشکلی ایجاد نمی شود. در این موارد اگر منشأ تبخال ویروسی باشد، پزشک داروهای ضد ویروسی را تجویز می کند تا از پخش ویروس تبخال در نقاط دیگر جلوگیری شود.

افرادی که دچار آکنه هستند

در ادامه بحث لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد، باید به افرادی اشاره کنیم که دچار آکنه های عفونی هستند. آکنه اگر عفونی نباشد، مسئله ای ندارد، اما اگر عفونی باشد، انجام  لیزر باعث پخش عفونت شده و مشکلاتی را برای انسان ایجاد می کند. البته در این مورد نیز محل آکنه بسیار مهم است. اگر محل آکنه متفاوت از محل لیزر باشد، مشکلی پیش نمی آید. در هر حال بهتر است قبل از انجام کار با پزشک مشورت کرده و به توصیه های او گوش کنید.

افرادی که به بیماری های خاص دچار هستند

در پاسخ به سوال لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد، می توان به افراد دچار بیماری های خاص اشاره کرد. کسانی که به دیابت مبتلا هستند، بافت بدن و اعصاب حساس تری دارند. از این رو، میزان درد و سوزش ناشی از تابش اشعه در این افراد بیشتر بوده و احتمال عوارض ناشی از لیزر مانند تاول، سوختگی، عفونت زخم ها و ... افزایش می یابد. در صورتی که دچار دیابت هستید، قبل از انجام این کار حتما با پزشک مشورت کنید و شرایط را برای او بازگو نمایید. در این موارد، متخصص دستگاه را بر روی تنظیمات خاصی قرار می دهد و باعث کاهش میزان عوارض می گردد.

افرادی که دچار بیماری های سیستم ایمنی هستند

تاکنون هیچ موردی مبنی بر عوارض ایجاد شده لیزر برای بیماری های سیستم ایمنی گزارش نشده است، اما توصیه می شود این بیماران از انجام عمل های غیر ضروری و درمان های زیبایی خودداری نمایند. اگر به بیماری های سیستمی ایمنی مانند ام اس مبتلا هستید و اصرار به انجام لیزر دارید، در این مورد با پزشک خود مشورت کنید و با توجه به نظر او تصمیم گیری نمایید.

بانوانی که دوران قاعدگی خود را می گذرانند

چند روز قبل از قاعدگی و حین آن، بدن نسبت به درد حساسیت بیشتری دارد. از این رو، به بانوان توصیه می شود تا اتمام دوران قاعدگی خود صبر کنند و سپس درمان لیزر را انجام دهند. جلسات درمانی نیز با توجه به دوره قاعدگی تنظیم می شود. دقت داشته باشید که انجام لیزر در این دوره عارضه ای ندارد و تنها میزان درد احتمالی را افزایش می دهد.

افرادی که رنگ موی روشن مانند سفید، خاکستری یا بلوند دارند

دستگاه لیزر کار خود را با تشخیص رنگ انجام می دهد. از این رو، هرچه تفاوت بین رنگ پوست و مو بیشتر باشد، تشخیص دستگاه بهتر بوده و تأثیر بیشتری دارد. از این رو، لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد، افراد با رنگ موی روشن را نیز شامل می شود. جذب انرژی لیزر مو توسط رنگدانه ها برای این افراد به درستی اتفاق نمی افتد و در نتیجه اشعه تابیده شده باعث سوختگی و آسیب به پوست می گردد.

افرادی که از لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند

تا این جا گفتیم که لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد؟ در کنار این افراد دسته دیگری نیز قرار دارند که باید نکاتی را مورد توجه قرار دهند. افرادی که به طور دائم از لوازم آرایشی و بهداشتی استفاده می کنند، باید در انجام لیزر دقت کنند. استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی بر روی پوست، میزان جذب انرژی لیزر را کاهش داده و از تخریب فولیکول ها جلوگیری می کند. در نتیجه، نه تنها لیزر تأثیر خوبی ندارد، بلکه ممکن است به پوست نیز آسیب برساند. این افراد باید 24 ساعت قبل از انجام لیزر پوست، استفاده از مواد آرایشی و مواردی چون مام یا دئودورانت ها را کنار بگذارند و منطقه مورد درمان را به خوبی تمیز کنند. استفاده از این مواد 24 تا 48 ساعت پس از انجام لیزر نیز ممنوع است. البته می توان تا حد بسیار کمی از کانسیلر یا کرم پودر برای پوشاندن قرمزی ناحیه درمان به مدت محدود استفاده کرد، اما بهتر است از این کار اجتناب شود تا پوست هرچه سریع تر بهبود یابد. لیزر موهای زائد

آیا اشعه لیزر ضرر دارد؟

یکی از پرتکرارترین سوالاتی که در جلسه مشاوره قبل از انجام لیزر پرسیده می‌شود این است که آیا اشعه لیزر ضرر دارد؟ قبل از پاسخ به این سوال باید اطلاعاتی در مورد اشعه لیزر به دست آوریم و با نحوه انجام این کار بیشتر آشنا شویم. در این صورت می‌توانیم به راحتی جواب این سوال را پیدا کنیم. دستگاه لیزر از یک موج نوری برای از بین بردن موهای زائد استفاده می‌کند. موج تولید شده به سمت هدف فرستاده می‎شود و با آسیب‌ رساندن به فولیکول‌ های مو آن ها را از بین می‎برد. هدف گیری موج با تشخیص رنگ انجام می‌ شود. هرچه تفاوت بین رنگ مو و پوست انسان بیشتر باشد، هدف گیری موفق تر بوده و لیزر موهای زائد نتیجه بهتری دارد. بنابراین، هر چه پوست فرد روشن تر باشد و موها تیره تر باشد، تأثیر اشعه بیشتر خواهد بود. با توجه به موارد عنوان شده می‌ توان گفت، اشعه تابیده شده بر روی پوست انسان تنها فولیکول‌ های مو را هدف قرار می‌ دهد و تا عمق 3 میلی متری زیر پوست نفوذ می‎کند. در نتیجه آسیبی به قسمت های دیگر بدن نمی رساند. از این رو، تمام چیزهایی که در مورد خطرات و عوارض لیزر موهای زائد و سرطان  زا بودن آن گفته می‌ شود، شایعه است و صحت ندارد. تنها عارضه ای که ممکن است اشعه لیزر برای انسان داشته باشد، ایجاد خارش، بی‌حسی، قرمزی پوست و تورم است که در نقاط حساس مانند زیر بغل یا بیکینی اتفاق می‌ افتد.  در برخی موارد نیز ممکن است فرد در ناحیه لیزر شده لکه‌ های پوستی را مشاهده کند. این مسئله به دلیل تغییر رنگدانه های پوست ایجاد می شود و موقتی است. در هر حال، اگر در هیچ یک از دسته های گفته شده در قسمت لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد، نیستید و کلینیک معتبر و دستگاه مناسبی را برای انجام کار خود انتخاب می‌کنید، هیچ نگرانی بابت مضرات لیزر موهای زائد نداشته باشید. کافیست قبل از شروع درمان با متخصص پوست و مو مشورت کنید و نکات گفته شده را به دقت انجام دهید. در این صورت می‌توانید بدون هیچ گونه عارضه ای این کار را به اتمام برسانید و بهترین نتیجه را از درمان خود دریافت نمایید.

بهترین دستگاه لیزر موهای زائد

یکی از مهم ترین مواردی که قبل از انجام لیزر موهای زائد باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب دستگاه مناسب برای این کار است. دستگاه های مختلفی برای لیزر موهای زائد وجود دارد که بسته به منطقه مورد درمان، نوع پوست، رنگ مو و ضخامت مو مورد استفاده قرار می گیرد. برای انتخاب بهترین دستگاه باید نوع برند دستگاه و تکنولوژی استفاده شده در آن را مورد بررسی قرار دهید. در حال حاضر دستگاه های زیر جزو بهترین دستگاه های لیزر موهای زائد محسوب می شوند:

ليزر الكساندرايت

الكساندرايت یکی از پیشرفته ترین دستگاه های لیزر دنیاست. از مهم ترین ویژگی های این دستگاه آمریکایی می توان به قابلیت تنظیم طول موج و میزان انرژی برای درمان انواع پوست و مو اشاره کرد.

لیزر دایود

دایود قدرت نفوذ بسیار بالایی دارد و می تواند موهای زیر پوست را نیز از بین ببرد. این دستگاه برای تمامی انواع پوست قابل استفاده می باشد.

ليزر ان دى ياگ

از این دستگاه برای موارد خاص استفاده می شود. دستگاه دیاگ برای لیزر پوست های تیره و بسیار تیره مناسب است. در این مقاله در مورد لیزر موهای زائد و مضرات آن صحبت کردیم و گفتیم لیزر موهای زائد برای چه کسانی ضرر دارد. همان طور که مشاهده کردید، استفاده از دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد ضرری برای انسان ندارد، اما ممکن است در برخی مواقع با توجه به نوع پوست، عوارضی را ایجاد نماید. عوارض ایجاد شده موقتی هستند و معمولا پس از چند روز برطرف می شوند. لیزر موهای زائد مشکلی را برای سلامتی انسان ایجاد نمی کند، اما توصیه می شود در برخی موارد از انجام این کار خودداری شود یا انجام لیزر به زمان دیگری موکول گردد. این مسئله نیز به دلیل افزایش عوارض احتمالی لیزر برای افرادی است که دچار بیماری های خاص هستند یا داروی خاصی را مصرف می کنند. دقت داشته باشید که انتخاب دستگاه مناسب تأثیر بسیار بالایی بر روی نتیجه درمان دارد. از این رو، حتما این مورد را جدی بگیرید و از سلامت دستگاه و اعتبار برند آن اطمینان حاصل نمایید. توصیه می شود برای انجام این کار به کلینیک های معتبر  مراجعه کنید و این کار را زیر نظر متخصص پوست و مو انجام دهید تا بهترین نتیجه را از درمان خود دریافت کنید.
دیدگاه کاربران
تماس و مشاوره رایگان
09331721326