کربن تراپی

مطالبی که در این صفحه برسی میگردد...

یکی از بهترین و موثر ترین روش ها برای جوانسازی پوست کربن تراپی است. این روش حدودا قدمتی 90 ساله دارد و هر روزه از گذشته تا کنون روز به روز پیشرفت کرده و مزایای آن افزایش پیدا کرده. در کربن تراپی، با استفاده از گاز کربن در اکسید سعی می کنند که پوست صورت شما را جوان تر کنند و خونرسانی به بافت های صورت را نیز افزایش دهند. 

کربن تراپی روشی برای درمان سولولیت، ترک های پوستی، سیاهی زیر چشم و جوان سازی پوست است. کربن تراپی برای اولین بار در سال 1930 در کشور فرانسه ابداع و به مرور به سراسر جهان منتقل شده است.  کربن تراپی روش مناسب برای برطرف کردن نابهنجاری های پوستی مناطقی از بدن مثل صورت، گردن، دست ها، باسن و پاها می باشد.

 کربن تراپی تقریبا نوعی مزوتراپی است در این روش برای برطرف کردن نابهنجاری های پوستی گاز دی اکسید کربن به لایه های زیرین پوست تزریق می شود. در طی این فرایند گاز دی اکسید کربن تزریق شده وارد بافت های پوست شده و به شکل موضعی در محل مورد نظر پخش می گردد.

در این شرایط بدن در مواجه با افزایش گاز دی اکسید کربن در بافت مورد نظر فعال شده و شروع به فعال سازی مکانیسم جبرانی می کند.

وقتی در بافتی از بدن میزان دی اکسید کربن زیاد شود یعنی یا میزان ورود اکسیژن کم است یا خون رسانی به آن بافت کاهش پیدا کرده است که در این شرایط بدن برای برطرف کردن مشکل میزان خونرسانی به بافت مورد نظر را افزایش می دهد.

 وقتی گاز دی اکسید کربن به یک بافت تزریق می شود حدود 70 درصد این گاز با آب موجود در بافت و خون واکنش نشان داده و تبدیل  به ماده ای اسیدی به نام بیکربنات می شود.

بیکربنات به وجود آمده در بافت مورد نظر باعث اسیدی شدن بافت و خون  می شود که بدن برای جبران مشکل به وجود آمده خونرسانی به بافت مورد نظر را افزایش می دهد تا هم اکسیژن رسانی صورت بگیرد و هم دی اکسید کربن از طریق سیاه رگ به ریه منتقل شده و دفع گردد که این فرایند اکسیژن رسانی باعث ترمیم پوست و بر طرف شدن نابهنجاری آن می شود.

همچنین با استفاده از این روش تولید و ساختن رشته های پروتئینی کلاژن در پوست تحریک می شود به طوری که از شل شدگی و افتادگی پوست صورت جلوگیری شده و چین و چروک های آن کاملا از بین خواهند رفت. در این مقاله قصد داریم در رابطه با مزایا و معایب کربن تراپی، کاربرد های آن، نتایج این روش درمانی و جزئیات کاربردی مربوط به کربن تراپی صحبت کنیم. با ما تا انتهای همراه باشید.

برای رزرو وقت کربن تراپی

با ما تماس بگیرید

  کربن تراپی چیست؟

  کرایوتراپی (یا سرما درمانی)، یک روش درمانی خاص است که در آن ضایعات سطحی پوست، تحت انجماد قرار می‌گیرند همچنین این روش درمانی بسیار موثر و کاربردی برای جوان سازی پوست، از بین بردن ترک های پوستی چین و چروک و درمان سلولیت است. فرانسه اولین کشوری بود که در سال 1930 با استفاده از گاز کربن دی اکسید توانست این روش درمانی فوق العاده محبوب را ابداع کند. همچنین این روش نسبتاً ارزان، ایمن و قابل‌اعتماد است. بااین‌حال، مهم است که ضایعه پوستی به‌طور دقیق تشخیص داده‌ شده باشد. 

  از این روش در درمان ملانوم (نوعی ضایعه سرطانی) یا هر ضایعه رنگی دیگری که می‌تواند ملانوم باشد، نباید استفاده شود.

  جالب است بدانید که این روش برخلاف اکثر روش های درمانی مانند جراحی های زیبایی، بوتاکس و… نه تنها عوارض چندانی ندارد بلکه بسیار اثر گذار نیز هست. از کربن تراپی می توان در درمان افتادگی پلک ها، باسن، شکم، گردن، دست ها و صورت خود استفاده کنید. در واقع کربن تراپی نوعی مزوتراپی است که در اکثر کشور های دنیا انجام می شود. عوارض چندانی از آن گزارش نشده و اکثر افراد از این روش درمانی راضی هستند.

  کربن تراپی

  مزایا و معایب کربن تراپی

  در روش کربن تراپی چین و چروک های پوست، ترک ها و سلولیت واقع در آن از بین می رود و پوست شما جوان، صاف و شفاف خواهد شد. جالب است بدانید که با استفاده از این روش درمانی حتی زخم های پوست شما نیز می تواند ترمیم شود و جای آن ها نیز از بین برود.

   از مهمترین مزایای کربن تراپی می توان به ساخته شدن رشته های کلاژن در پوست شما که به استحکام و صاف شدن پوست تان کمک می کنند اشاره کرد.

  در واقع برای روش کربن تراپی عوارض خاصی مشاهده نشده. همچنین توجه داشته باشید که اگر توسط یک پزشک کاربلد کربن تراپی را انجام دهید و مشکل و بیماری خاصی نداشته باشید بهترین نتیجه را از این روش درمانی زیبایی به دست خواهید آورد.

   هرچند که پس از کربن تراپی ممکن است علائمی مثل قرمزی پوست و افزایش دمای بدن حاصل شود اما اصلا جای نگرانی نیست. چرا که پس از مدتی این علایم از بین خواهند رفت.

  کاربرد کربن تراپی

  کربن تراپی یک روش درمانی خیلی کاربردی برای افرادی است که می خواهند ظاهر پوست خود را کامل صاف و شفاف کنند. همچنین برای افرادی که از چین و چروک، جوش های سر سیاه، آکنه، منافذ باز پوست رنج می برند نیز این روش بسیار کاربردی و موثر است. کسانی که پوستشان چرب است نیز می توانند از کربن تراپی برای بهبود شرایط پوست خود استفاده کنند.

  مواد مورد استفاده برای منجمدکردن ضایعات پوستی

   موادی که برای منجمد کردن ضایعات پوستی استفاده می‌شود، عبارت‌اند از:

  نیتروژن مایع (رایج‌ترین ماده‌ای که توسط پزشکان مورداستفاده قرار می‌گیرد).

  یخ دی‌اکسید کربن (۲۰ سال پیش متداول‌ترین ماده محسوب می‌گردید).

  دی متیل اتر و پروپان یا DMEP

  تعداد جلسات مورد نیاز برای کربن تراپی

  برای انجام کربن تراپی حدودا به صورت نرمال بین 6-8 جلسه درمانی نیاز دارید. البته این تعداد جلسات ممکن است برای افراد مختلف با توجه به نوع پوست و بدن شان بیشتر یا کمتر شود. اما به صورت نرمال به این تعداد جلسات درمانی نیازمند هستید.

  کاربرد های کربن تراپی

  تاثیر کربن و گاز دی اکسید کربن بر پوست

  در روش کربن تراپی با استفاده از گاز کربن در اکسید به سلول های بدن کمک می کنند تا با افزایش تنفس سلولی سوخت و ساز خود را افزایش دهند. هرچند که گاز کربن دی اکسید به طور طبیعی نیز در بدن ما تولید می شود.

   اما با استفاده از کربن تراپی و کمک به افزایش سوخت و ساز بدن، خونرسانی به پوست و سلول های آسیب دیده نیز افزایش می یابد. به طوری که سلول ها خود را ترمیم می کنند و بازسازی می شوند.

  نتایج کربن تراپی به چه صورت است؟

  اگر بخواهید از کربن تراپی برای جوان سازی پوست خود استفاده کنید، نتایج  آن بین 4-6 ماه ماندگار خواهد بود. اما اگر برای درمان سلولیت مایل به استفاده از این روش درمانی هستید باید توجه داشته باشید که تغذیه شما نیز نقش مهمی برای نتیجه گرفتن دارد. با داشتن یک تغذیه ی مناسب ختی می توانید تا چند سال نتیجه ی کربن تراپی را برای خود تضمینی کنید!

  انجام فرایند کربن تراپی یا تزریق دی اکسید کربن به بافت موضعی پوست  باعث افزایش خونرسانی به بافت مورد نظر می شود که این خونرسانی متقابلاً باعث افزایش حجم اکسیژن آن منطقه شده و عروق جدیدی شکل می گیرد  و شبکه خونرسانی گسترده تر می شود.

   بکارگیری این روش  باعث تشویق بافت های بدن به سوزاندن چربی و تحریک پوست به کلاژن سازی می شود که به شکل خودکار جوان سازی پوست را در پی خواهد داشت.

  عارضه های ناشی از درمان

  در عرض چند ساعت ممکن است در محل درمان تاول (روشن، قرمز یا بنفش) ایجاد شود.

  در عرض چند روز تاول کوچک شده و تبدیل به یک زخم کوچک می‌شود.

  ممکن است خونریزی رخ دهد (هرچند معمول نیست).

  تورم ظرف چند روز فروکش می‌کند.

  ترمیم پوست معمولاً به نوع ضایعه و محل قرارگیری آن بستگی دارد. معمولاً زخم ناحیه تحت درمان در عرض یک هفته بعد از کرایوتراپی، لایه‌برداری می‌شود. در مورد ضایعات کراتوز اکتینیک صورت و ضایعات مشابه دست، پس از حدود سه هفته ناحیه تحت درمان التیام می‌یابد. ممکن است زخم‌های موجود در نواحی تحتانی بدن برای التیام سه ماه یا بیشتر زمان نیاز داشته باشند. ممکن است یک نشانه سفید (هیپوپیگمنتیشن) و یا زخم در ناحیه تحت درمان ایجاد شود.

  مراقبت‌های پس از درمان

  * گاهی ممکن است در عرض چند ساعت، ناحیه تحت درمان بزند. گاهی اوقات تاول شفاف است و گاهی اوقات به دلیل خونریزی، قرمز یا بنفش می‌باشد (این موضوع ضرری ندارد). اگر درمان در نزدیک چشم صورت پذیرفته باشد، ممکن است پلک‌ها دچار تورم شوند، بخصوص در هنگام صبح، اما در عرض چند روز برطرف می‌شوند.

  * بتدریج در عرض چند روز،  زخم و تاول ناحیه تحت درمان فروکش خواهند نمود. معمولاً توجه ویژه‌ای در مرحله بهبودی موردنیاز نیست.

  * می‌توان ناحیه تحت درمان را به‌ آرامی یک یا دو بار در روز با سرم شستشو داد، ناحیه تحت درمان باید تمیز نگه داشته شود.

  * پانسمان کردن ناحیه، اختیاری است، اما اگر ناحیه تحت درمان در معرض آسیب‌دیدگی و یا اصطکاک با لباس قرار داشته باشد، بهتر است روی آن پانسمان شود. هنگامی‌که تاول خشک و فروکش نمود، می‌توان از وازلین استفاده کرد. از دست‌کاری ناحیه خودداری کنید.

  * در روی صورت، ناحیه تحت درمان، ظرف ۵ الی ۱۰ روز لایه‌برداری می‌شود، در مورد پوست دست ممکن است ۳ هفته طول بکشد. جراحت و یا زخم موجود در قسمت پایینی پا ممکن است تا ۳ ماه ادامه داشته باشد، زیرا که التیام زخم‌ها در این ناحیه به‌کندی صورت می‌پذیرد.

  * ایجاد عفونت ثانویه غیرمعمول است. اگر رخ دهد، ممکن است باعث افزایش درد، تورم، افزایش مایع زردرنگ در داخل تاول، ترشحات چرکی و یا قرمزی در اطراف منطقه درمان شود.

  * اگر موضوعی باعث نگرانی شما شد، با پزشک خود مشورت کنید: ممکن است، ضدعفونی‌کننده‌های موضعی و یا آنتی‌بیوتیک ‌خوراکی لازم باشد.

  پیلینگ هالیوودی چه تفاوتی با کربن تراپی دارد

  شاید برایتان جای سوال باشد که روش پیلینگ هالیوودی چه تفاوتی با کربن تراپی دارد. این دو روش هر دو یکی هستند. پیلینگ هالیوودی یا کربن تراپی در مواقع استفاده از گاز کربن دی اکسید است که برای کوچک کردن منافذ پوست، از بین بردن جوش و چین و چروک ها، صاف کردن پوست و… استفاده می شود.

   در این روش در ابتدا یک ژل از جنس کربن بر روی پوست شما قرار داده می شود. پس از مدتی که این ژل به خورد پوست رفت و گاز کربن آن آزاد شد، لیزر بر روی پوست انجام می شود. انجام اشعه ی لیزر بر سطح پوست و ترکیب آن با کربن باعث پاکسازی پوست می شود. از پیلینگ هالیوودی در تنگ کردن منافذ پوست، شفاف سازی آن و از بین بردن جوش، آکنه و… استفاده می شود.

   

  کلام آخر

  پس ‌از انجماد استاندارد یک ضایعه پوستی، پوست می‌تواند کاملاً طبیعی به نظر برسد،  بدون آنکه نشانه‌ای از ضایعه اصلی باقی بماند. بااین‌حال، ممکن است کرایوتراپی منجر به ایجاد یک نشانه سفید (هیپوپیگمنتیشن) و یا جای زخم گردد، به‌خصوص هنگامی‌که انجماد عمیق و یا طولانی‌مدت باشد، همانند مواقعی که برای برطرف کردن یک ضایعه سرطانی موردنیاز است. گاهی اوقات نشانه سفید در اثر انجمادهای کوچک نیز رخ می‌دهد. این نشانه سفید می‌تواند به‌صورت قابل‌توجهی نمایان باشد، به‌خصوص در کسانی که پوست تیره‌تری دارند. اگرچه در اکثر موارد ظاهر این نشانه باگذشت زمان بهبود خواهد یافت، اما ممکن است تغییر رنگ دائمی بر روی پوست ایجاد شود. ممکن است ضایعات پوستی به این روش درمانی پاسخ ندهند و یا ممکن است پس از گذشت مدت‌زمانی، ضایعه مجدداً عود نماید، ممکن است در این شرایط به تکرار کرایوتراپی، عمل جراحی و یا روش‌های درمانی دیگر، نیاز باشد. انجماد شدید بر روی لایه‌های پوست، بخصوص لایه سطحی پوشاننده عصب‌های حسی (مانند درمان زگیل ویروسی در انگشت)، می‌تواند به بی‌حسی موضعی پوست منجر شود. این حالت معمولاً در عرض چند هفته یا چند ماه به حالت عادی بازمی‌گردد.

  امروزه استفاده از روش کربن تراپی بسیار باب شده و افراد زیادی هستند که برای جوان سازی و شفاف سازی پوست خود از آن استفاده می کنند. این روش درمانی نه تنها عوارض ندارد بلکه بسیار موثر و کاربردی نیز هست. با استفاده از کربن تراپی می توانید برای همیشه جوان، زیبا و با پوستی نرم و فوق العاده عالی به زندگی خود ادامه دهید!

  منابع : pumbed, frontiersts

  سوالات متداول

  بله. استفاده مستقیم از کرایوتراپی در نواحی خاص بدن و یا استفاده از اتاق‌های مخصوص کرایوتراپی که کل بدن را پوشش می‌دهد، بیش از ۳۰ سال است که استفاده می‌شود. هیچ واکنش منفی خاصی تاکنون گزارش نشده است.

  قبل از ورود افراد به کریو سونا (اتاقک‌های مخصوص کرایوتراپی)، باید از لباس‌های محافظتی استفاده نمایید. این لباس‌ها شامل: جوراب نخی، لباس‌زیر پنبه‌ای (برای مردان) و دستکش می‌باشد. همچنین به شما یک باند نخی ارائه می‌شود که با آن می‌توانید گوش‌های خود را پوشش دهید. یک ماسک یک‌بارمصرف هم برای پوشش دهان شما ارائه می‌شود. مدت‌زمان درمان کوتاه (۲ الی ۳ دقیقه) است و از سرمای “خشک” استفاده می‌شود، بنابراین برای شما بسیار قابل‌تحمل خواهد بود. در آخر جلسه درمانی، ممکن است، شما احساس سوزن سوزن شدن داشته باشید، که بلافاصله پس از درمان از بین خواهد رفت.

  در طول هر جلسه درمانی بدن هورمون اندورفین تزریق می‌کند، این هورمون باعث می‌شود احساس خوبی در شما ایجاد شده و پرانرژی‌تر گردید. احساس شادابی شما پس از هر جلسه درمانی تا روزها می‌تواند ادامه داشته باشد.

  بسته به شرایط شما، در ابتدا نیاز است به‌طور متوالی ۵ الی ۱۰ جلسه درمانی (بافاصله  دو هفته ) داشته باشید، تا حداکثر نتیجه مطلوب را به دست آورید. پس‌ازآن برای حفظ نتایج به‌دست‌آمده و افزایش بهبودی، می‌توانید فاصله درمان را بیشتر نمائید.

  نه، نیازی نیست. این روش کاملاً خشک است و پوست شما مرطوب نخواهد شد.

  سوالات اولیه برای بهبود روند و ریتم مشاوره و پاسخ دهی به مراجعه کننده یا تماس گیرنده
  آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.