تزریق بوتاکس برای افتادگی پلک

نکات اصلاح صورت بعد از بوتاکس

افتادگی پلک یکی از بیماری ‌های چشمی است. این مشکل زمانی رخ می ‌دهد که پلک بالایی فرد بر روی چشم می ‌افتد. دلیل این امر ضعف عضله لواتر یا بالا برنده پلک است. این عضله وظیفه بلند کردن پلک را بر عهده دارد و اگر ضعیف شود، نمی ‌تواند این کار را به درستی انجام دهد. افتادگی پلک ممکن است در یک چشم اتفاق بیفتد یا هر دو چشم را درگیر کند. این مسئله تا زمانی که شدید نباشد و مشکلی در دید انسان ایجاد نکند، چندان مهم نیست. افتادگی ساده پلک تنها زیبایی انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و ممکن است باعث کاهش اعتماد بنفس فرد شود، اما در موارد حادتر بر روی بینایی انسان تأثیر می‎گذارد و  باعث بروز مشکلات زیادی می ‌شود.  البته جای هیچ گونه نگرانی وجود ندارد. افتادگی پلک درمان دارد و به راحتی با روش هایی چون مصرف پماد و قطره، تزریق بوتاکس و در نهایت جراحی، برطرف می شود. در صورتی که فرد مشکل دید نداشته باشد و فقط بخواهد ظاهر خود را زیباتر کند، می‌تواند از درمان ‌های راحت تری چون تزریق بوتاکس برای افتادگی پلک استفاده نماید. در این مقاله در مورد تزریق بوتاکس برای افتادگی پلک صحبت می کنیم و اطلاعاتی در این زمینه در اختیارتان قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

مناسب ترین نقاط برای تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای افتادگی پلک

افتادگی پلک، که با عنوان پتوز نیز شناخته می‎شود، زمانی رخ می‌ دهد که پلک فوقانی بر روی چشم بیفتد. این مسئله ممکن است یک یا هر دو چشم را درگیر کند. میزان افتادگی پلک در این بیماری مهم است. گاهی اوقات این افتادگی بسیار ناچیز است تا جایی که چندان قابل تشخیص نیست و در برخی مواقع نیز به حدی زیاد می‌ شود که روی چشم را کامل می پوشاند و بینایی انسان را تحت تأثیر قرار می دهد. افتادگی پلک دلایل متعددی دارد. این مشکل ممکن است به صورت مادرزادی اتفاق بیفتد یا به علت کهولت سن رخ دهد. در هر حال منشأ آن ضعف عضلات بالابرنده پلک است و باید مورد درمان قرار گیرد.

درمان افتادگی پلک چه به دلیل زیبایی باشد یا به علت بهبود بینایی انجام شود، روش ‌های متعددی دارد. تزریق بوتاکس برای افتادگی پلک یکی از راحت ‌ترین و ارزان ‌ترین راه ‌های درمان این مشکل است که توسط پزشک انجام می‌شود. در این روش مقداری سم بوتولینوم از طریق سوزن‌ های بسیار ریز به قسمت‌ هایی از پلک و زیر چشم تزریق می‌شود و با فلج کردن عضلات، عملکرد آن را بهبود می ‌بخشد.

 

دلایل افتادگی پلک

همان‌ طور که در بالا اشاره کردیم، افتادگی پلک دلایل متعددی دارد.  دلایل افتادگی پلک عبارتند از:

کهولت سن

هرچه سن انسان بیشتر می‌شود، توانایی بدن کاهش می‌ یابد  و سرعت تحلیل عضلات افزایش می یابد. ضعف عضلات پلک باعث می‌شود تا پلک به سمت پایین آویزان شود و بخشی از چشم را بپوشاند. افتادگی پلک به دلیل کهولت سن معمولا هر دو چشم را درگیر می‌کند. البته با تزریق بوتاکس برای افتادگی پلک چشم می توانید برای بهبود ظاهر خود اقدامات لازم را انجام دهید.

افتادگی پلک مادرزادی

اگر عضله لواتر نوزاد به خوبی رشد نکند یا در عملکرد خود دچار مشکل شود، افتادگی پلک مادرزادی رخ می‌دهد و دید نوزاد را مختل می‌ کند. در این موارد توصیه می ‌شود عمل جراحی پلک در همان دوران نوزادی انجام شود.

بیماری‌های عضلانی یا عصبی

برخی از بیماری ‌ها هستند که روی عضلات تأثیر می‌ گذارند و عملکرد آن را مختل می‌کنند. دیستروفی عضلانی اکولوفارنژیال یکی از این بیماری ‌هاست. این بیماری در ابتدا روی عضلات چشم، دهان و حلق تأثیر می‌ گذارد و اگر پیشرفت کند به گلو و قلب نیز آسیب می ‌رساند. ام اس بیماری دیگری است که می‌ تواند در عملکرد عضلات اختلال ایجاد کند.

راه های ارتباطی با کارشناسان کلینیک لادن برای مشاوره رایگان تزریق بوتاکس : 9100525-021

سندرم هورنر

سندرم هورنر یک مشکل عصبی است. این سندرم یک مردمک غیر طبیعی در چشم ایجاد می‎ کند و می ‌تواند باعث افتادگی پلک شود.

از دیگر دلایل افتادگی پلک می‌توان به مشکلات موضعی مربوط به چشم مانند ضربه چشمی یا انواع عفونت ‎ها اشاره کرد. ممکن است از قطره چشم استفاده کنید و دچار افتادگی پلک شوید. گاهی اوقات نیز تزریق غیر حرفه‌ای و ناشیانه بوتاکس به عضلات چشمی می ‌تواند افتادگی پلک را برای فرد به دنبال داشته باشد.

در هر حال به هر دلیلی که به این عارضه مبتلا هستید، می ‌توانید به پزشک مراجعه نمایید و با تشخیص او، افتادگی پلک را درمان کنید.  پزشک در ابتدا چشم ها را معاینه می‌ کند و بر اساس سن بیمار، جنسیت، شدت افتادگی پلک و دلیل بروز آن، بهترین درمان را ارائه می ‌دهد.

زمان مراجعه به پزشک

تشخیص افتادگی پلک اگر در یک چشم باشد، کار چندان سختی نیست. به راحتی می ‌توانید با مقایسه بین دو پلک افتادگی را تشخیص دهید. اما اگر افتادگی بسیار خفیف باشد یا در هر دو چشم اتفاق بیفتد، تشخیص آن کمی سخت می ‌باشد. در هر صورت، اگر یکی از علائم زیر را در خود یا اطرافیانتان مشاهده نمودید، برای درمان پزشک مراجعه نمایید:

  • اگر نوزاد برای دیدن اطراف، سرش را به سمت بالا حرکت می ‌دهد، ممکن است دچار عارضه افتادگی پلک باشد. در این شرایط بخشی از چشم پوشانده می ‌شود و دید نوزاد را تحت تأثیر قرار می‎ دهد.
  • اگر پلک دو چشم کودک یا نوزادتان هماهنگ و متناسب نیست.
  • اگر با افزایش سن در پلکتان تغییراتی احساس می‌ کنید. می ‌توانید خود را در آینه ببینید و با عکس چند سال قبلتان مقایسه کنید.
  • اگر درد، قرمزی یا برآمدگی در ناحیه چشم مشاهده می‌ کنید یا دچار دو بینی و اختلال در دید هستید.

پزشک برای تشخیص افتادگی پلک علاوه بر علائم ظاهری، مواردی دیگری را نیز مورد بررسی قرار می دهد. اگر افتادگی پلک جدی باشد، علائمی چون سر درد، خستگی، ضعف عضلانی، دو بینی، اختلالات گفتاری، اختلال در بلع غذا و مشکلات تنفسی را نیز در پی دارد. پزشک همه این موارد را بررسی می کند و بهترین راهکار درمانی را به بیمار ارائه می دهد.

در برخی موارد ممکن است آزمایش خون یا عکسبرداری از چشم نیز برای بیمار تجویز شود تا تشخیص و درمان راحت تر و دقیق تر انجام گیرد. در صورتی که افتادگی پلک توسط پزشک تأیید شود، مراحل درمانی بیمار آغاز می گردد. در ادامه می توانید در مورد تزریق بوتاکس برای افتادگی پلک چشم مطالعه بیشتری داشته باشید.

همچنین بخوانید : بوتاکس درماتوکس چیست؟

درمان افتادگی پلک با تزریق بوتاکس

بوتاکس، محبوب ترین و پرطرفدارترین روش جوان سازی پوست است. در این روش از ماده ای با نام بوتولینوم استفاده می شود. این ماده در واقع نوعی سم است. سم بوتولینوم به وسیله یک سوزن به نقطه مورد نظر تزریق می گردد و با فلج کردن عضلات، باعث از بین رفتن چین و چروک های صورت و رفع خطوط اخم و لبخند می گردد.

بسیاری از افراد بوتاکس را به عنوان روشی برای زیبایی و جوان سازی پوست می شناسند، اما بوتاکس کاربردهای درمانی نیز دارد. از جمله کارهایی که با بوتاکس انجام می شود، می توان به درمان افتادگی پلک اشاره کرد.

بوتاکس یکی از راحت ترین درمان ها برای افتادگی پلک است. اگر افتادگی پلک به حدی شدید باشد که بر روی بینایی فرد تأثیر بگذارد، پزشک اقدام به درمان بیمار می کند. در مرحله اول این کار با استفاده از قطره  چشم انجام می شود. قطره عضلات چشمی را تحریک می کند و از این طریق باعث تقویت آن ها و برگشتشان به حالت قبل می گردد. در صورتی که قطره جواب ندهد، تزریق بوتاکس برای افتادگی پلک توصیه می شود.

بوتاکس برای افتادگی پلک  به عضلات پایین آورنده ابرو تزریق می گردد. این عضلات شامل ماهیچه های چین دهنده بین ابروها و عضلات حلقوی چشم هستند. تزریق به عضلات باعث می شود تا ابرو به سمت بالا کشیده شود و به همراه خود پلک ها را نیز بالا بکشاند. در نتیجه چشم بازتر شده و دید فرد بهتر می گردد. علاوه بر این، لیفت ابرو به سمت بالا و کشیدگی پلک، چهره ای زیباتر و شاداب تر به فرد می دهد.

بوتاکس برای افتادگی پلک  یک درمان موقتی است و تنها 4 تا 6 ماه ماندگاری دارد. پس از گذشت این زمان فرد باید مجددا به مرکز درمانی مراجعه نموده و بوتاکس را تمدید نماید. اگر به دنبال راه حل های دائمی هستید، در این مورد با پزشک مشورت کنید و درمان مناسب تری را انتخاب نمایید.

دقت داشته باشید که تزریق بوتاکس برای افتادگی پلک یک کار تخصصی است و باید توسط یک متخصص باتجربه و خبره انجام گیرد. در غیر این صورت عوارضی برای بیمار دارد و ممکن است حتی شرایط را بدتر کند. جالب است بدانید یکی از مهم ترین دلایل افتادگی پلک همین تزریق بوتاکس است که توسط افراد غیر متخصص انجام می شود.

عوارض تزریق بوتاکس برای افتادگی پلک

یکی از مهم ترین کاربردهای بوتاکس، درمان افتادگی پلک است. چه این کار را برای زیبایی بیشتر انجام دهید یا طبق تجویز پزشک برای تزریق بوتاکس اقدام کنید، باید تزریق را در یک مرکز درمانی معتبر و زیر نظر یک پزشک متخصص انجام دهید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید و از عوارض آن دور بمانید. تزریق بوتاکس در اطراف پلک و چشم بسیار حساس است و اگر به درستی انجام نشود، ممکن است مشکلاتی را برای انسان ایجاد کند. یکی از شایع ترین عوارض تزریق بوتاکس، افتادگی پلک است. این عارضه دلایل متعددی دارد که عبارتند از:

  • تزریق توسط افراد غیر متخصص انجام می شود و ماده بوتاکس در نقطه نادرستی تزریق می گردد.
  • عمق نفوذ سوزن در ماهیچه بسیار مهم است. اگر تزریق خیلی عمیق باشد، عضلات بیشتری را درگیر می کند و باعث بروز مشکلاتی چون افتادگی پلک می گردد.
  • در بسیاری مواقع تزریق در یک مرکز نامعتبر انجام می شود و ماده استفاده شده غیر استاندارد و تاریخ مصرف گذشته می باشد.
  • ماده بوتاکس در ماهیچه ‌های بالا برنده پلک پخش می شود و با فلج کردن عضلات، باعث افتادگی آن می گردد.
  • تزریق بوتاکس برای افتادگی پلک نیاز به مراقبت هایی دارد که باید طبق توصیه پزشک انجام شود. اگر این مراقبت ها به درستی صورت نگیرد ممکن است عوارض بدی برای بیمار به دنبال داشته باشد.

همان طور که مشاهده کردید، تزریق بوتاکس یکی از دلایل افتادگی پلک است. البته یکی از مهم ترین مزایای بوتاکس این است که نتیجه دائمی ندارد و بعد از چند ماه اثر خود را به طور کامل از دست می دهد. بنابراین، اگر به این عارضه مبتلا شدید، کافیست کمی تحمل داشته باشید تا به حالت عادی برگردید. در طول این مدت نیز می توانید به پزشک مراجعه کنید و از راهکارهای دیگر برای درمان افتادگی پلک خود استفاده نمایید.

تعداد جلسات تزریق بوتاکس برای افتادگی پلک

همان طور که در بالا اشاره کردیم، تزریق بوتاکس یکی از راحت ترین راه های درمانی است. پزشک پس از معاینه بیمار دوز تزریقی را مشخص می‎ کند و تعداد جلسات بوتاکس برای افتادگی پلک را نیز به اطلاع بیمار می‌رساند. بوتاکس برای افتادگی پلک دارای چندین مرحله است. پزشک در جلسات مختلف این کار را انجام می‌ دهد و با لیفت پلک به سمت بالا و استحکام آن، مشکل ایجاد شده را بر طرف می نماید.

ماندگاری نتیجه بوتاکس برای افتادگی پلک

بوتاکس یک درمان ماندگار و دائمی نیست. ماندگاری بوتاکس به عوامل متعددی بستگی دارد و به طور متوسط 4 تا 6 ماه  اثر خود را حفظ می کند. با توجه به این که افتادگی پلک یک مسئله پزشکی است و تزریق بوتاکس برای رفع آن یک راهکار درمانی محسوب می شود، پزشک چندین مرحله برای تزریق بوتاکس تجویز می کند و از بیمار می خواهد تا در بازه های زمانی مشخص برای تزریق مجدد مراجعه نماید.

سخن آخر

در این مقاله در مورد تزریق بوتاکس برای افتادگی پلک صحبت کردیم و اطلاعاتی در این زمینه در اختیارتان قرار دادیم. تزریق بوتاکس راحت ترین روش برای درمان افتادگی پلک است، اما ماندگاری ندارد و باید هر چند ماه یک بار تمدید شود. به این نکته توجه داشته باشید که تزریق بوتاکس یکی از دلایل افتادگی پلک است و اگر به درستی انجام نشود، می تواند افتادگی را تشدید کند. در نتیجه برای انجام این کار حتما به یک مرکز درمانی معتبر مراجعه نمایید و تزریق را زیر نظر یک پزشک حرفه ای انجام دهید تا بهترین نتیجه را از درمان خود دریافت کنید. اگر به دنبال راه حل دائمی هستید، با پزشک مشورت کنید و یک راهکار مؤثرتر و ماندگارتر را برای درمان افتادگی پلک انتخاب نمایید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.